Még a 35 százalékkal több fizetés sem nyerte el a Boeing dolgozóinak tetszését – igaz, ezt négy év alatt érnék el teljesen. A szerdai szavazáson a dolgozók 64 százaléka utasította el az ajánlatot az IAM szakszervezet szerint. Az új ajánlat hétezer dolláros egyszeri kifizetést is tartalmazott, valamint az eredetileg megszüntetendő bónuszkifizetések megtartását. A nyugdíjrendszer újbóli bevezetése azonban, amelyet sok munkavállaló szeretett volna, nem szerepelt benne.
Tíz év megszorítás után van mit behoznunk, és reméljük, hogy ezt a tárgyalások gyors folytatásával meg tudjuk tenni
– mondta Jon Holden, az IAM kerületi elnöke. – Ez demokrácia a munka világában, és egyben egyértelmű bizonyíték arra, hogy annak következményei vannak, ha egy vállalat évről évre rosszul bánik a dolgozóival – tette hozzá.
A szeptember közepe óta tartó sztrájk tehát folytatódik. Az Anderson Economic Group vezetési tanácsadó cég a múlt héten 7,6 milliárd dollárra becsülte a sztrájk okozta teljes gazdasági költséget – ebből 4,35 milliárd dollár csak a Boeingnek, és csaknem 2 milliárd dollár a beszállítóknak jutott. A sztrájk miatt gyakorlatilag leállt a Boeing 737 Max és 777-es repülőgépek összeszerelése.
A sztrájk folytatódásával a Boeing pénzügyi helyzete valószínűleg tovább romlik. A vállalat már a sztrájk előtt is pénzügyi nehézségekkel küzdött. Számos probléma, különösen a repülőgépeinek biztonságával kapcsolatban, okozott gondot az amerikai vállalatnak.
Az amerikai vállalat nemrég bejelentette, hogy a munkahelyek tíz százalékát le kívánja építeni. A Boeing főnöke, Kelly Ortberg nem közölt pontos létszámot, de az évfordulós adatok szerint a repülőgépgyártónak jó 170 ezer alkalmazottja volt. Ortberg azzal magyarázta, hogy a vállalatnak a pénzügyi realitásokhoz kellett igazítania a létszámot.
Milliárdos veszteség a Boeingnél
A Boeing az utolsó negyedévben milliárdos veszteséget könyvelt el: a júliustól szeptemberig tartó időszak vesztesége 6,17 milliárd dollár volt – jelentette be tegnap a cég. A forgalom egy százalékkal, 17,84 milliárd dollárra csökkent a három hónap alatt. Ennek következtében a Boeing részvényei 1,8 százalékkal, 157,06 dollárra estek a New York-i tőzsdén. Csak az elmúlt három hónapban már mintegy 15 százalékot veszített értékéből a részvény.
Közben a Boeing legfontosabb beszállítója, a Spirit AeroSystems is pénzügyi nehézségekkel küzd a Boeingnél zajló sztrájk miatt. A Spirit Aero 217 millió dolláros nettó veszteséget könyvelt el a harmadik negyedévben, és kénytelen volt igénybe venni a teljes, 350 millió dolláros hitelkeretét – jelentette be a cég szerda este, az amerikai tőzsde zárása után. A készpénztartalék így mindössze 218 millió dollárra zsugorodott. A Spirit részvényei négy százalékkal estek a zárás utáni kereskedésben.
A vállalat bejelentette azt is, hogy 700 alkalmazottját 21 napra kényszerszabadságra küldi, és figyelmeztetett az esetleges elbocsátásokra, ha a Boeingnél folytatódik a sztrájk. A Spirit a Boeing-gyár dolgozóinak sztrájkját tette felelőssé a pénzügyi helyzet romlásáért.
Borítókép: Leállt egyes repülőgépek összeszerelése a Boeingnél folytatódó sztrájkhullám miatt (Fotó: AFP)