A francia védelmi miniszter úgy véli, hogy Zelenszkij győzelmi terve a béke megteremtését célzó politikai folyamat kezdete lehet. Sebastien Lecornu úgy véli, hogy a Volodimir Zelenszkij múlt héten bemutatott győzelmi terve egy politikai út kezdete, számolt be a TF1 televíziós csatorna.
Ezen út mentén pedig Franciaországnak felelősséget kell vállalnia azért, hogy hosszú távon segítse Ukrajnát, és mindenekelőtt azért, hogy megoldja a jövő kérdéseit, idézte a Zn.ua.
– A tűzszünet felveti a hagyományos elrettentés kérdését az újabb orosz agresszió megakadályozására, és ez egy olyan kérdés, amellyel már most foglalkozni kell – mondta.
A miniszter szerint Ukrajna valamikor újra tárgyalni fog Oroszországgal, mivel a győzelem terve magában foglalja a visszafoglalt területek visszaszerzését.
– A jelenlegi helyzetünk nehézsége az, hogy el kell fogadnunk az erőviszonyokat – mondta.
Arra a felvetésre, hogy Franciaországnak csapatokat kellene-e vezényelnie Ukrajnába, Lecornu azt válaszolta, hogy a francia hatóságok megvitatták a kérdést, de a fordulópontot Észak-Korea bevonása jelentheti egy háborúba Oroszország részéről.
Nyilvánvaló, hogy a hónapok óta fegyvereket szállító Phenjannal, valamint Teheránnal való kapcsolat és a kölcsönös függőség nemzetközivé teszi ezeket a biztonsági feszültségeket
– jelentette ki.
A francia védelmi miniszter szerint a francia hírszerzés is adatokat gyűjt az esetleges észak-koreai részvételről, de egyelőre nem lehet erről biztosat tudni. Lecornu ugyanakkor elmondta, hogy az észak-koreai hadsereg bevonásának lehetősége nem lepte meg, mivel a létszámhiány Moszkva gyenge pontja.
– Meg kell értenünk, hogy miről beszélünk. A frontvonal mögötti logisztikai támogatásról vagy a fronton való elkötelezettségről van szó?
A múlt héten a védelmi minisztérium állami hírszerző szolgálatának vezetője, Kirilo Budanov azt mondta, hogy Észak-Korea mintegy 11 ezer katonát küldhet Ukrajnába Oroszország támogatására. Dél-Korea nemzeti hírszerző szolgálatának jelentése is alátámasztja az értesüléseket, miszerint Észak-Korea 1500 katonát küldött már a csendes-óceáni Vlagyivosztokba október 8-a és 13-a között, további csapatok pedig hamarosan érkeznek.
A NATO és Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter azonban nem tudták megerősíteni ennek tényét.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő egymásnak ellentmondónak nevezte az észak-koreai katonákról szóló dél-koreai és amerikai kijelentéseket, de a nemzetközi közösség fokozott figyelemmel kíséri az események alakulását.