Kamala Harris alelnök michigani kampánya váratlan fordulatot vett, amikor Ahmed Ghanim, egy prominens muszlim közösségi vezető és korábbi kongresszusi jelölt, botrányos körülmények között a helyszín elhagyására kényszerült a Royal Oakban tartott eseményen. Ghanim, aki már korábban is nyilvánosan kritizálta a Biden–Harris-adminisztráció közel-keleti politikáját, úgy érzi, hogy szándékosan célozták meg őt muszlim származása és politikai nézetei miatt.
Ghanim beszámolója szerint minden hivatalos előírást betartott a rendezvényre való bejutáskor, ám néhány perccel a helyfoglalása után egy kampánymunkatárs arra kérte, hogy hagyja el a helyszínt. A biztonsági szolgálat emberei később közölték vele, hogy az esemény szervezői kérték az eltávolítását, és letartóztatással fenyegették, ha nem engedelmeskedik.
Ghanim nyilatkozataiban hangsúlyozta, hogy semmilyen jelképes öltözéket nem viselt, ami a gázai konfliktushoz köthető, mégis úgy érzi, hogy az esete a muszlim közösség elleni szélesebb körű megkülönböztetés része.
Az eset azonban komoly aggodalmakat vet fel a Harris-kampány és a muszlim szavazók közötti viszony jövője kapcsán. A michigani muszlim közösség, amely hagyományosan a Demokrata Pártra szavazott, most egyre kritikusabb hangokat üt meg a Biden–Harris-adminisztráció közel-keleti politikája, különösen a gázai konfliktus és Izrael katonai támogatása miatt.
Az Amerikai–Iszlám Kapcsolatok Tanácsa (CAIR) és más muszlim közösségi szervezetek sürgetik a Harris-kampányt, hogy kérjen bocsánatot és mutasson több tiszteletet a muszlim közösség iránt.
Rex Nazarko muszlim aktivista szerint Ghanim eltávolítása nem egyedi eset, hanem része egy
szélesebb körű, muszlimokkal szembeni diszkriminációs mintának.
Nazarko a Demokrata Pártot figyelmeztette: ha nem változtatnak hozzáállásukon, elveszíthetik a muszlim közösség támogatását, amely kulcsfontosságú lehet a billegő államokban, mint például Michiganben.
Az eset különösen rosszkor jött a Harris-kampánynak, mivel Donald Trump is intenzívebb kampányt folytat a muszlim és arab közösségek körében. Trump nemrég találkozott muszlim vezetőkkel Michiganben, és nyíltan bírálta Harrist és a Biden-kormányzat közel-keleti politikáját.
Harris és Cheney megjelenése a muszlim közösség előtt inkább arra emlékeztet minket, hogy még több háború jöhet, ha Harris elnök lesz
– mondta Amer Ghalib, Hamtramck város polgármestere.
A kampánystáb hivatalos közleményében magyarázkodott az eset kapcsán:
A kampány sajnálja ezt az esetet és annak hatását a muszlim közösségre, és biztosítjuk, hogy a jövőben minden esemény minden amerikai számára nyitott és tiszteletteljes marad
– mondta Chris Wyant, a Harris-kampány michigani tanácsadója.
Az elkövetkező hetekben a Harris-kampánynak szembe kell néznie azzal a kihívással, hogy elveszíti a muszlim közösség bizalmát, és ez a politikailag kulcsfontosságú szavazói csoport végleg elpártol a Demokrata Párttól.
Borítókép: Kamala Harris demokrata elnökjelölt a michigani Royal Oakban tartott rendezvényen (Fotó: AFP)