Új európai kémügynökség alakul a CIA mintájára?

Hozzon létre egy CIA-stílusú európai kémszolgálatot –ezt javasolják Ursula von der Leyennek. Az erről szóló jelentést Sauli Niinistö, Finnország volt elnöke készítette, aki az Európai Bizottság elnöke megbízásából vizsgálta az EU háborús és válsághelyzeti felkészültségét.

Forrás: Politico2024. 10. 31. 7:05
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a volt finn elnökkel, Sauli Niinistóval közös sajtótájékoztatón beszél Brüsszelben, Belgiumban 2024. október 30-án (Fotó: AFP)
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a volt finn elnökkel, Sauli Niinistóval közös sajtótájékoztatón beszél Brüsszelben, Belgiumban 2024. október 30-án (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelentésben Niinistö azt javasolja, hogy az EU hozzon létre egy teljes értékű hírszerzési együttműködési szolgálatot az EU szintjén, amely mind a stratégiai, mind az operatív igényeket kiszolgálja.

Ursula von der Leyen (J) az Európai Bizottság elnöke és Sauli Niinisto (b) volt finn elnök közös sajtótájékoztatót tartott Brüsszelben, Belgiumban 2024. október 30-án (Fotó: AFP)
Ursula von der Leyen (J) az Európai Bizottság elnöke és Sauli Niinisto (b) volt finn elnök közös sajtótájékoztatót tartott Brüsszelben, Belgiumban 2024. október 30-án (Fotó: AFP)

A jelentés kiemeli a megnövekedett fenyegetettséget, amelyet a külföldi ügynökök, szabotőrök és Oroszország tevékenysége jelent az EU-ban. Niinistö rámutat, hogy a nemzeti hírszerző ügynökségek képtelenek önmagukban kezelni a komplex és egyre növekvő kihívásokat. A jelentésben szó esik drónokról, amelyek katonai kiképzőhelyeket figyelnek, fegyvergyári vezetők elleni meghiúsult merényletekről és tenger alatti infrastruktúra elleni támadásokról is, amelyek mind az EU-ban történtek. Az uniónak egy szabotázs elleni hálózatot is létre kell hoznia az infrastruktúra védelmére.

Bíznunk kell egymásban

 – hangsúlyozta Niinistö a jelentés bemutatásakor. Ugyanakkor a jelentés felismeri a tagállamok aggályait is. 

Ursula Von der Leyen elmondta: 

Mindannyian tudjuk, hogy a hírszerzés elsősorban a tagállamok felelőssége.

Kiemelte: ahelyett, hogy egy új szervezetet hoznának létre, a hangsúly a meglévő információk jobb felhasználásán és a hírszerzési információáramlás javításán van. Ez összhangban áll Niinistö véleményével is, aki szerint a már működő hírszerzési rendszerekre kell építkezni, amelyekhez hasonlóan a „Five Eyes” hálózat (USA, Ausztrália, Kanada, Új-Zéland és Egyesült Királyság) is működik.

A jelentés azonban nem csupán az új hírszerzési szerv létrehozását javasolja. Egy EU-szintű felkészültségi törvényt is sürget, amely meghatározza a tagállamok közötti együttműködés alapelveit, normáit és célkitűzéseit. Kiemeli a kiberbiztonsági szakemberek hiányát (több mint egymillió szakember hiányzik), és arra bátorítja a tagállamokat, hogy vonják be a polgárokat a nemzeti védelembe.

A cél az, hogy minél jobban megnehezítsék a külföldi hírszerző szolgálatok tevékenységét az EU területén.

Niinistö megállapításai Von der Leyen második ciklusának munkájába is beépülnek, ahol az EU első védelmi biztosának feladata lesz egy, a tavaszig elkészítendő védelmi fehér könyv kidolgozása. A jelentés tehát nem pusztán egy új kémszolgálat létrehozásáról szól, hanem az EU átfogó biztonsági stratégiájának átalakításáról, amely fokozott együttműködést, erősebb információáramlást és a polgári védelem megerősítését célozza.

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a volt finn elnökkel, Sauli Niinistóval közös sajtótájékoztatón beszél Brüsszelben, Belgiumban 2024. október 30-án (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.