Málta 35 éves biztosjelöltje, Glenn Micallef, a meghallgatása előtt nem várt figyelemben részesült. Fiatal kora, a hiányzó tapasztalat és az, hogy Málta nem jelölt második biztost, nehéz helyzetbe hozta. A generációk közötti igazságosság, a fiatalok, a kultúra és a sport portfóliót kapta. Az EU azonban kiemelt jelentőséget tulajdonít a generációk közötti igazságosságnak, és a legfiatalabb biztost kérték fel egy ehhez kapcsolódó stratégia kidolgozására.
A meghallgatás során számos más kényes téma is felmerülhet: a művészek aggódnak a mesterséges intelligencia miatt, a fiatalok pedig számos problémával küzdenek, mint például a mentális egészségi problémák vagy az internetes zaklatás.
Az Európai Parlament meghatározta az időkorlátokat a biztosok megválasztását illetően, a rendelkezésre álló 180 percet a parlament különböző frakciói között osztották meg, a frakciók mérete alapján.
A meghallgatás 14.30-kor kezdődött. Micallef beszédében hangsúlyozta, hogy minden munkájába integrálja a generációk közötti dimenziót, és a következő generáció szószólójának tekinti magát az Európai Bizottságon belül.
A törvényhozók várhatóan alaposan kikérdezik Micallefet arról, hogy mit ért a generációk közötti igazságosság alatt, és mit kellene tartalmaznia egy ilyen stratégiának. Írásbeli válaszaiban Micallef már jelezte, hogy a generációk közötti tanulás, a többgenerációs munkaerő és a közösségi alapú gondoskodás lesz a prioritás.
Művészek és a jogállamiság, kulturális iránytű
Micallef arról beszélt, hogy a művészek véleménynyilvánítási szabadságának biztosítása alapvető érték, aminek a bizottság jogállamisági jelentésében is szerepelnie kell. A képviselők a művészek életkörülményeiről is kérdezték Micallefet, aki az EU-s finanszírozás stratégiaibb felhasználását ígérte a helyzet javítására.
A biztosjelölt egy „kulturális iránytű” kidolgozását is ígérte, amelynek célja a kultúra különböző területeinek átfogó támogatása. A képviselők azonban aggódtak, hogy ez nem terjed ki minden kulturális ágazatra (pl. videójátékok, audiovizuális ipar), mire Micallef a kollégáival való együttműködést ígérte. Micallef elismerte a túlzott képernyőidő káros hatásait, és hangsúlyozta, hogy a Digitális szolgáltatások törvényen túl további lépésekre van szükség a probléma kezelésére.
Ifjúsági párbeszéd
Micallef az első 100 napjában strukturált és innovatív ifjúsági párbeszédeket tervez, ahol nemcsak pozitív visszajelzéseket, hanem a fiatalok frusztrációit is meghallgatná. Micallef rámutatott a kultúra és a művészetek szerepére a mentális egészségi problémák kezelésében, és támogatta a kultúra „receptre” történő előírásának lehetőségét. Hangsúlyozta azt is, hogy az EU fiataljainak fele mentális problémákkal küzd, és a sport és a kultúra fontos eszközök lehetnek a helyzet javításában. Új, egészségjavító fizikai aktivitási ajánlásokat tervez, és együttműködik a tagállamokkal a célzott csoportok támogatására irányuló intézkedések kidolgozásában.
A meghallgatás során Micallef egyébként többször is hangsúlyozta a nemzeti kormányokkal és a bizottsági kollégáival való együttműködés szükségességét.
A biztosjelölt a politikai kérdésekben ragaszkodott a forgatókönyvhöz, többször hivatkozva a szakemberekre és az együttműködésre, de olyan kérdéseket is kapott az LMBTQ-mozgalom és a férfi és a női nem definiálása kapcsán, amelyre kitérő választ adott. Micallefet a horvát jobboldali EP-képviselő, Stephen Bartulica kérdte, hogy adjon definíciót arra, hogy „mi a nő”, és tisztázza, hogy szerinte európai érték-e, ha férfi indul női sportversenyen.
A sportmozgalom feladata, hogy ezeket a kérdéseket eldöntse külső befolyás nélkül. A sport mindenkié, függetlenül attól, mi a háttered, függetlenül attól, mi a nemed. Van egy európai sportmodellünk, amely az inklúzió, sokszínűség és egyenlőség értékein alapul
– mondta.
Borítókép: Glenn Micallef, a generációk közötti igazságosságért, a fiatalokért, a kultúráért és a sportért felelős biztosjelölt a biztosi testület brüsszeli ülésére érkezés közben (Fotó: Csudai Sándor)