A mezőgazdaság haldoklik a tüntető francia gazdák szerint

A francia gazdák újabb tiltakozó akciókkal fejezték ki mély aggodalmukat az Európai Unió és négy dél-amerikai ország közötti kereskedelmi megállapodás miatt, amelyet a megélhetésük veszélyeztetésének tartanak.

Forrás: msn.com2024. 11. 18. 18:47
A tüntetésen a gazdág trágyát szórtak az utcára.
A tüntetésen a gazdág trágyát szórtak az utcára. Fotó: AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy arról lapunk már beszámolt, a francia gazdákat aggasztja a dél-amerikai húsárú- és mezőgazdaságitermék-import özöne, amelyek előállítása során nem tartják be az Európában érvényes szigorú környezetvédelmi és egészségügyi előírásokat, ezáltal tisztességtelen versenyt teremtve. A francia gazdák ezért szerte az országban tüntetnek az Európai Unió és a Mercosur (Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay) kereskedelmi megállapodása ellen, amelyről úgy vélik, hogy tönkreteszi megélhetésüket. A dühös tüntetők tucatnyi demonstrációt szerveztek az országban, fakeresztet állítottak fel a francia mezőgazdaság halálát szimbolizálva. 

Macron, a mezőgazdaságod haldoklik, és te máshol keresed a megoldást

 – olvasható volt egy transzparensen. 

A Le Cannet-des-Maures-i tüntetésen egy másik felirat így szólt: 

Vége a szavaknak, kezdjük a tettekkel!

Lyonban a tüntetők önkormányzati táblákat téptek le és egy múzeum lépcsőjénél helyezték el őket. A helyszínen egy keresztet is elhelyeztek, amelyen veszélyben a francia mezőgazdaság felirat állt.

Ez az újabb tiltakozóhullám a téli hónapokban szerte Európában lezajlott tüntetéssorozat folytatása, amelyen a gazdák a bevételeiket nyomasztó terhekre panaszkodtak. Franciaország vezető szerepet játszik a Mercosur-megállapodás ratifikációjának megakadályozásában,

 amely a világ legnagyobb szabadkereskedelmi övezetét teremtené meg. 

Emmanuel Macron elnök vasárnap Argentínában, Javier Milei elnökkel folytatott találkozója alkalmával megerősítette, hogy Franciaország továbbra is ellenezni fogja a megállapodást. A gazdák azonban úgy vélik, hogy Macronnak és a kormánynak többet kellene tenni. A több mint 80 tüntetést szervező FNSEA és Jeunes Agriculteurs szakszervezetek hangsúlyozták, hogy a demonstrációk nagyrészt szimbolikusak voltak, de készek fokozni a nyomást. Xavier Haie, az FNSEA képviselője a következőképpen fogalmazott: 

Első figyelmeztetésként küldtük ezt a jelzést, hogy állítsák le a Mercosur-tárgyalásokat. 

Ugyanakkor figyelmeztetett arra is, hogy a gazdák arra várnak, hogy a hatóságok teljesítsék a korábbi kormány által tett támogatási ígéreteket.

A francia gazdák a túlzott bürokráciára, az alacsony jövedelmekre és a rossz termésre panaszkodnak. A tervezett Mercosur-megállapodás újabb dühöt váltott ki. A gazdák attól tartanak, hogy az egyezmény megnyitná az európai piacokat a dél-amerikai versenytársak olcsóbb húsa és mezőgazdasági termékei előtt. 

Rájuk nem vonatkoznak az EU szigorú szabályai a növényvédőszerek, a hormonok, a földhasználat és a környezetvédelmi intézkedések tekintetében.

Annie Genevard mezőgazdasági miniszter elmondta, hogy érti a gazdák haragját. Az FNSEA közölte, hogy a tiltakozások december közepéig folytatódhatnak. A jobboldali Coordination Rurale szakszervezet pedig mezőgazdasági felkeléssel fenyegetőzött, ha nem történik előrelépés a Mercosur-megállapodás ügyében. Bruno Retailleau belügyminiszter vasárnap figyelmeztetett, hogy nulla tolerancia lesz a tartós útlezárások esetén.

Az EU és a Mercosur négy alapító tagja (Brazília, Argentína, Uruguay és Paraguay) 25 éve dolgozik azon, hogy megvalósítsa a kereskedelmi megállapodást a blokkok között. 

A francia külügyminiszter, Jean-Noel Barrot elfogadhatatlannak nevezte a jelenlegi állapotot. Attól tartanak, hogy a megállapodást a héten Brazíliában megrendezendő G20-csúcstalálkozón, vagy a következő hetekben véglegesíthetik. 

A megállapodás támogatói azzal érvelnek, hogy az jelentősen fellendítené az Európa és Dél-Amerika közötti gazdasági kapcsolatokat az európai exportra kivetett vámok megszüntetésével, különösen a gépek, vegyi anyagok és autók tekintetében, ezáltal javítva a piaci hozzáférést és jövedelmező lehetőségeket teremtve az európai vállalkozások számára.  

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.