ATACMS rakéták: selejtet sózott rá az ukránokra az Egyesült Államok?

Az ukránoknak átadott amerikai ATACMS rakéták már csaknem egy évtizede is elavult technológiának számítottak. Az Egyesült Államok gyakorlatilag a saját hadseregét modernizálja az Ukrajnának nyújtott segítség ürügyén az ATACMS újabb technológiára cserélésével. Az amerikai rakéták kilövése mégis elhozhatja a harmadik világháborút.

2024. 11. 21. 8:07
ATACMS rakéta (Illusztráció, forrás: AFP/dél-koreai védelmi minisztérium)
ATACMS rakéta (Illusztráció, forrás: AFP/dél-koreai védelmi minisztérium)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok által Ukrajnának átadott ATACMS rakéták már 2015-ben elavulttá váltak, és ahhoz is jelentős befektetésre volt szükség, hogy egyáltalán használhatók maradjanak – írja a RIA Novosztyi orosz hírügynökség a Pentagon általuk vizsgált költségvetési dokumentumaira hivatkozva.

A dokumentumok elemzése rávilágít, hogy 2016-ban az amerikai hadsereg 30,1 millió dollárt költött tíz ilyen rakéta modernizálására, hogy további tíz évig használhatók maradjanak. Azonban az óra ketyeg: a tíz év 2025-ben lejár, a rakéták pedig használhatatlanná válhatnak. 

2016 és 2021 között az USA hadserege összesen 1,22 milliárd dollárt fordított 1075 ATACMS egység korszerűsítésére. 2020-ban további 240 új rakétát vásároltak, így 2023 márciusára összesen 1575 darab állt rendelkezésre.

Az ATACMS rakéták hatótávolsága (Forrás: Magyar Nemzet)
Az ATACMS rakéták hatótávolsága (Forrás: Magyar Nemzet)

Az ATACMS elavulása miatt az amerikai hadsereg folyamatosan váltja le a megmaradt rakétákat a modernebb Precision Strike Missile (PrSM) rakétákra. A Pentagon tervei szerint 2023-ban 42, 2024-ben 110, 2025-ben pedig 230 PrSM rakétát szereznek be.

Érdekes tény, hogy míg egy ATACMS rakéta körülbelül egymillió dollárba kerül, addig egy PrSM több mint kétszer annyiba. Ez magyarázhatja, miért kapott Ukrajna 33,3 milliárd dollár értékű fegyvert a leírási program részeként, miközben a Pentagon 45,7 milliárd dollárt költött saját készleteinek pótlására.

A fentiek ellenére az ATACMS képességeit nem szabad lebecsülni. A rakéta hatótávolsága 300 kilométer, és 214 kilogrammos robbanófejet tud hordozni, ami ugyan elmarad például a brit Storm Shadow-tól, de így is jelentős pusztításra képes. Mivel igen kevés ilyen fegyver áll rendelkezésükre, Ukrajna várhatóan a legértékesebb célpontok támadására tartogatja majd az ATACMS rakétákat − írja az amerikai Forbes magazin.

A nagy hatótávolságú fegyverek koncentrált alkalmazása aránytalan károkat okozhat kiválasztott célpontok ellen, ezáltal kihasználható lehetőségeket nyitva Oroszország védelmében

− nyilatkozta a lapnak Jack Watling, a londoni Royal United Services Institute elemzője.

Mint arról beszámoltunk, Joe Biden amerikai elnök engedélye után a napokban már meg is történt az első ukrán támadás orosz terület ellen az amerikai rakétákkal. Vlagyimir Putyin orosz elnök már korábban arra figyelmeztette a NATO tagállamait, hogy az ilyen fegyverek alkalmazása orosz területen az érintett országok közvetlen részvételét jelenti az orosz−ukrán háborúban.

Borítókép: ATACMS rakéta, illusztráció (Fotó: AFP/Dél-koreai védelmi minisztérium)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.