Az Egyesült Államok és Európa néhány tisztviselője komoly dilemmával néz szembe, amikor Ukrajna biztonságának szavatolásáról van szó. A The New York Times beszámolója szerint egyesek azt javasolták, hogy az Egyesült Államok adja vissza Ukrajnának azokat az atomfegyvereket, amelyeket a Szovjetunió felbomlása után elvesztett.
Az ukrajnai háború két és fél éve alatt a nyugati fegyverszállítmányok kulcsszerepet játszottak az ukrán ellenállásban.
Most, hogy az Egyesült Államok elnökválasztása nyomán Joe Biden adminisztrációja távozásra készül, az ukrán kormány aggódik a jövőbeni támogatás miatt. Egyes amerikai tisztviselők szerint a fegyverszállítások felgyorsítása és újabb elrettentő eszközök biztosítása, például nukleáris fegyverek, szükséges lehet Ukrajna pozíciójának megerősítéséhez egy esetleges tűzszünet során. Egyesek az atomfegyverek visszaadását tartanák az „aranystandard” garanciának Ukrajna számára, hogy visszatartsa Oroszországot a további agressziótól.
Ez az ötlet azonban rendkívül ellentmondásos, és komoly következményekkel járhat.
Dmitrij Medvegyev, az Orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese Telegram-bejegyzésében figyelmeztetett, hogy az atomfegyverek átadása Ukrajnának Moszkva szemében egyenértékű lenne egy Oroszország elleni támadással, ami nukleáris válaszlépést vonhat maga után.
Az atomfegyverek átadása nemcsak Oroszország nukleáris doktrínájának megsértésével járna, hanem világszerte felborítaná a nukleáris fegyverek elterjedésének korlátozására irányuló törekvéseket. A Magyar Nemzet is megírta korábban, hogy Oroszország nemrégiben módosított nukleáris doktrínája szerint bármilyen, egy nukleáris hatalom által támogatott támadás Oroszország ellen közvetlen fenyegetésnek minősülhet.
Marjorie Taylor Greene, az amerikai kongresszus republikánus képviselője az X közösségi oldalon a javaslatot „őrültnek és alkotmányellenesnek” nevezte, majd felvetette:
A Biden-kormányzat egy nukleáris háborút akar kirobbantani, hogy ezzel akadályozza meg a hatalom átadását Trumpnak?
Bár az atomfegyverek visszaadása Ukrajnának elméletben megállíthatná Oroszország további agresszióját, a gyakorlati megvalósítás rendkívül összetett és veszélyes. Az Egyesült Államok már korábban is bővítette Ukrajna hagyományos fegyverzetét, például hosszabb hatótávolságú rakéták és aknák biztosításával.
Andrij Zagorodnyuk, Ukrajna egykori védelmi minisztere szerint Ukrajnának olyan tartalék fegyverzetre van szüksége, amely bármilyen tűzszünet megsértésére azonnali választ adhat. Az ukrán hadsereg azonban jelenleg erőforrás- és morálhiánnyal küzd, ami tovább bonyolítja a helyzetet.
Borítókép: Joe Biden amerikai elnök (Fotó: AFP)