McGrathot 2007-ben választották meg először parlamenti képviselőnek egy centrista párt színeiben, s az Európai Parlamentben a Renew képviselőcsoportjában ül. 2020-ban lett a koalíciós kormány tagja, először a közkiadásokért és reformokért felelős miniszterként, majd 2022-ben vette át a pénzügyi portfóliót.
Ahogy arról már lapunk beszámolt több biztosjelölt meghallgatása is lezajlott.
Korai célkitűzés: az új médiaszabadsági testület
McGrath számára az egyik első prioritás lesz egy testület létrehozása, az új szerv, amelynek feladata az európai médiaszabadságról szóló törvény végrehajtásának segítése és a nemzeti szabályozók közötti együttműködés elősegítése.
A szólásszabadságnak vannak határai
McGrath elmondta, hogy a szólásszabadság nem abszolút szabadság, és példaként a gyűlöletbeszédet és a bűncselekményekkel összefüggő nyilatkozatokat említette, mint a szabadság potenciális korlátait.
Jogállamiság
„A döntéseimet bizonyítékokra alapozom majd. Nincsenek előítéleteim, ezért minden tagállammal nagyon tisztességes és pártatlan módon fogok foglalkozni” – mondta a biztosjelölt. De senki ne tévedjen. „Készen állok arra, hogy határozottan és egyenesen fellépjek annak biztosítására, hogy az Európai Unió minden tagállama tiszteletben tartsa a jogállamiságot”– folytatta.
Kutatás a gyermekeket érő online játékok veszélyeiről
Michael McGrath elmondta, hogy az Európai Bizottság jövőre közzéteszi a tudományos kutatás és kísérlet eredményeit a marketingtechnikákról, amelyek hátrányosan befolyásolják a gyermekek vásárlási magatartását az online játékokban. Ennek az eredményeként új digitális méltányosságról szóló törvény születhet.
A közösségi média és a gyermekek jóléte
Az ír politikus konkrét intézkedéseket ígért a nagy techcégek „függőséget okozó programjai” kezelésére, megemlítve olyan funkciókat, mint a „végtelen görgetés”, amelyek célja, hogy a felhasználókat a platformhoz kössék. Ismételten megemlítette az EU-szerte zajló vizsgálatot a közösségi média jólétre gyakorolt hatásáról, kijelentve, hogy a nagy közösségimédia-platformoknak többet kell tenniük a kiskorúak védelmében.
„Azt akarják, hogy az emberek folyamatosan online legyenek, beleértve a gyermekeinket is. Értjük a modellt” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy az EU-nak a digitális méltányossági törvényben kell ezt kezelnie. A platformok „káros funkciókat használnak, amelyek különösen a gyermekekre vannak hatással a fejlődésük során, és ezek a hatások tartósak lehetnek” – mondta.
„Elég bizonyítékunk van ahhoz, hogy cselekedhessünk” – jelentette ki.
Borítókép: Az ír biztosjelölt Michael McGrath meghallgatás közben. (Fotó: Csudai Sándor )