Ázsia aggódva készül Donald Trump visszatérésére

Donald Trump második elnöki ciklusa komoly kihívásokat és lehetőségeket is jelent Ázsia számára. Az újabb kereskedelmi háború veszélye, a magasabb vámok és a fokozódó geopolitikai feszültségek mind felboríthatják a térség stabilitását, míg Kína, India és más ázsiai gazdaságok igyekeznek felkészülni a változásokra. Milyen hatásokra számíthatnak, és hogyan reagálnak az ázsiai vezetők?

Forrás: Bloomberg2024. 11. 13. 7:26
Donald Trump amerikai elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök.
Donald Trump amerikai elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump legutóbbi elnökválasztási győzelme nemcsak az Egyesült Államok, hanem Ázsia számos országának politikai és gazdasági vezetőit is elgondolkodtatja. A Bloomberg „Big Take Asia” podcastjában elemzők és diplomaták közreműködésével vizsgálta Trump lehetséges második ciklusának ázsiai következményeit.

Trump első ciklusában drasztikus vámokat vetett ki a kínai termékekre, ami súlyos károkat okozott Kínának, és most is hasonló lépésekkel fenyeget. 

Kína számára a stabilitás kulcsfontosságú, és Trump kiszámíthatatlansága aggodalmat kelt

– mondta Daniel Ten Kate, a Bloomberg ázsiai ügyekért felelős vezető szerkesztője. Bár Kína gazdasági szempontból igyekezett felkészülni, a folyamatos vámok újabb gazdasági kihívásokat jelentenek.

India azonban egyike lehet azoknak az országoknak, amelyek Trump visszatéréséből profitálhatnak. A személyes kapcsolat Narendra Modi és Trump között előnyt jelenthet Indiának, különösen a Kínától való gazdasági elszakadás tekintetében. 

Ugyanakkor India saját gyártásra épülő politikája ütközhet Trumpnak Amerikában gyártott követelményével, ami kihívást jelenthet a két ország kapcsolatában

– hangsúlyozta Erin Murphy, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának helyettes igazgatója.

A geopolitikai feszültségek tovább fokozódhatnak, különösen Tajvan kérdése miatt. Kína elkötelezett a Tajvan körüli katonai szorítás fokozása mellett, ami Trump elnöksége alatt újabb konfliktusforrássá válhat. 

Chan Heng Chee, Szingapúr nagykövete szerint Trump kiszámíthatatlansága éppen hogy stratégiai előnyt jelenthet az amerikai diplomáciában, de egyúttal egyre hangosabbá és kiszámíthatatlanabbá is teszi a világpolitikai helyzetet.

Az ázsiai országok tehát eltérő stratégiákkal és különböző felkészültséggel várják Trump visszatérését, de a magasabb vámok, a protekcionizmus és a potenciális konfliktusok mind kockázatot jelentenek. Ahogy Trump második ciklusa elkezdődik, az ázsiai vezetők kénytelenek lesznek újraértékelni gazdasági és diplomáciai kapcsolataikat, felkészülve arra, hogy a térségük továbbra is a globális politikai hullámok csapása alatt áll majd.

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök és Hszi Csin-ping kínai elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.