Az Egyesült Államok diplomáciai képviselete sajátos kettőséggel működik: egyrészt vannak a karrierdiplomaták, akiket szakmai alapon neveznek ki, míg a nagykövetek megbízatása jellemzően politikai alapon történik, bár léteznek karriernagykövetek is − avatta be lapunkat az amerikai diplomácia működésébe Dornfeld László, az Alapjogokért Központ vezető elemzője.
A politikai kinevezettek esetén az a szokás alakult ki, hogy az új elnök beiktatásakor az egyes nagykövetek benyújtják a lemondásukat, lehetőséget adva neki arra, hogy a saját embereit ültesse a helyükre
− mondta a szakértő.
Az Amerikai Diplomáciai Akadémia elnöke, Ronald Neumann úgy fogalmazott korábban, hogy „a politikailag kinevezett nagyköveteket visszahívják, mert ők a leköszönő kormányzat képviselői”. 2017-ben Donald Trump azonnali lemondásra szólította fel az Obama-adminisztráció nagyköveteit, holott bizonyos egyéni szempontok (például gyermek iskolai félévének befejezése) alapján korábban előfordult, hogy hosszabbítást kaptak hivatali idejükhöz − mutatott rá Dornfeld László.
Valószínűleg most sem számíthatunk másra, sőt talán még inkább gyors személycserék fogják jellemezni a Trump-adminisztráció kezdeti időszakát
− fogalmazott a szakértő.
Ez azt jelenti, hogy David Pressman magyarországi amerikai nagykövetnek nagy valószínűséggel az elnöki beiktatás napjáig, 2025. január 20-ig be kell majd adnia a lemondását, ezen a napon pedig megszűnik a megbízatása − tette hozzá.
Hogy mi történik ezután? Minden amerikai nagykövetségen szokott lenni egy második számú diplomata, az úgynevezett helyettes misszióvezető, az utódlás kérdésének eldöntéséig átveszi az ügyvivő szerepét. Lényegében egy megbízott nagykövetté válik, aki folytatja a diplomáciai feladatokat. Az elnök nagyköveti kinevezéseit a szenátus hagyja jóvá, a törvényhozás ezen háza pedig már most látható, hogy republikánus többségű lesz
− magyarázta Dornfeld László, hozzátéve, hogy a Trump által kinevezett David Cornstein 2018. június 22-én vehette át nagyköveti megbízását, vagyis másfél évvel az elnök beiktatása után.
Nem tűnik azonban lehetetlennek, hogy ezúttal jóval hamarabb lesz új magyarországi nagykövete az Egyesült Államok következő elnökének.
Ez különösen azért is lehet így, mert Magyarország szerepe az amerikai külpolitikában jelentősen felértékelődik majd az elkövetkező időszakban. Az új nagykövet személye garancia lehet a 2016 és 2020 közötti szoros baráti viszonyhoz való visszatérésre, valamint arra, hogy a magyar belügyekbe való beleszólás helyett ennek a kapcsolatnak az ápolását fogja feladatának tekinteni − zárta gondolatait az Alapjogokért Központ vezető elemzője.
Borítókép: Meddig marad a posztján David Pressman budapesti amerikai nagykövet? (Fotó: Anadolu via AFP)