Az elmúlt időszak politikai fejleményei az Egyesült Királyságban jelentős változásokat ígérnek a jövőre nézve. Donald Trump amerikai választási sikere nemcsak az Egyesült Államok politikai sakktábláját alakítja át, hanem befolyással lehet a brit belpolitikára is.
Nigel Farage, akit a Brexit vezéralakjaként ismernek, már az idei évben is jelentős visszatérést mutatott be, és Trump választási győzelme tovább fokozza ambícióit. A júliusi általános választások során Farage-nak sikerült először parlamenti mandátumot szereznie, ezzel csökkentve a Konzervatív Párt támogatottságát. Azóta új célokat tűzött ki maga elé: szeretné elhódítani a kormányzó Munkáspárt szavazóit.
Richard Tice, a Reform UK egyik képviselője, Trump győzelmét a „status quo átfogó elutasításának” nevezte. Szerinte a választók megunták a politikailag korrekt, de ígéreteiket be nem tartó politikusokat. Bár a Munkáspárt jelentős győzelmet aratott, az infláció és a megélhetési költségek kérdései komoly kihívások elé állítják őket. Farage abban bízik, hogy pártja képes kihasználni ezt az elégedetlenséget – írja a Politico.
Fokozódik a nyomás a kormányzó Munkáspártra
Az új politikai dinamika kulcsa a jobboldal számára az, hogy megtalálják azokat a réseket, amelyeket a centrista pártok nem tudnak vagy nem akarnak betölteni. Claire Ainsley, egy korábbi Starmer-tanácsadó, azt mondta, hogy a Munkáspártnak most az a feladata, hogy megcáfolja a jobboldal állításait, mely szerint nem képesek hatékonyan kommunikálni eredményeiket.
Farage pártja korábban némi kaotikus szervezettséggel és szélsőséges megnyilvánulásokkal küszködött, most jelentős energiát fektetnek a helyi kampányok hatékonyságának növelésébe.
Zia Yusuf, a Reform UK elnöke szerint pártjuk lendületet kapott, és tovább kívánják építeni az elért sikereket. Az elmúlt év során a tagságuk több mint hatszorosára nőtt, és hátterüket tekintve változatos jelöltek jelentkeztek hozzájuk. Célkitűzéseik között szerepel, hogy Walesben és Skóciában erősítsék pozícióikat a következő nemzeti választások előtt.
A jövőbeni politikai sikerek egyik kulcstényezője az, hogy vajon sikerül-e a Reform UK-nak a liberális demokratákra emlékeztető stratégiai hatékonyságot elérnie, amely ötven parlamenti helyet is eredményezhetne számukra. Bár ez nem lenne elegendő a kormányalakításhoz, elég lehet ahhoz, hogy a jelenlegi politikai egyensúlyt megbontsák – olvasható a The Guardian cikkében.
Nehéz helyzetben a brit kormány
A Munkáspárt számára, Keir Starmer vezetésével, éppen ez a jelenség jelent komoly kihívást. Bár a párt számos gazdasági intézkedést vezetett be, mint például a minimálbér emelése és új szociális juttatások, ezek hatékonyságát és a lakossági visszhangot folyamatosan mérniük kell. A jövőbeni választási siker szempontjából kulcsfontosságú, hogy a Munkáspárt képes legyen ezekkel az intézkedésekkel az emberek életminőségén látványosan javítani. A reformerek feltörése azonban még távolról sem garantált. Az olyan nem várt politikai események, mint egy új konzervatív vezető, például Kemi Badenoch megjelenése, szintén befolyásolhatják a politikai széljárást. Badenoch karizmatikus vezetése vissza tudja csábítani a Reform UK-hez pártolt szavazókat, ami tovább bonyolíthatja a politikai versenyt.
Borítókép: Nigel Farage, a brit Reform UK párt vezére (Fotó: AFP)