Donald Trump hadat üzent a cenzúraiparnak

Donald Trump, az Amerikai Egyesült Államok újraválasztott elnöke elmondta, hogy első intézkedése lesz megvédeni a szólásszabadságot. A terv érinti a közösségi hálón is terjedő információkat. A témával kapcsolatban Lovas Miklós, a Századvég vezető kutatója adott interjút lapunknak.

2024. 11. 11. 19:53
Donald Trump egy  közösségi médiafelület illusztrált fotóján.
Donald Trump egy közösségi médiafelület illusztrált fotóján. Fotó: NurPhoto via AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lovas Miklós szerint az elnök lehetőségei szűkösek, hiszen a közösségi felületek cégek magántulajdonban vannak. Ennek ellenére a mindenkori kormányzat és a médiacégek együttműködésén képes lehet lazítani, esetenként fel is számolhatja azokat Trump. A megválasztott elnök ezzel kapcsolatban elmondta:

Beiktatásom után néhány órával aláírok egy rendeletet, amely megtiltja, hogy bármely szövetségi minisztérium vagy ügynökség összejátsszon bármilyen szervezettel, vállalkozással vagy személlyel, hogy cenzúrázza, korlátozza, kategorizálja vagy akadályozza az amerikai állampolgárok szólásszabadságát.

Azzal kapcsolatban hogy a szólásszabadság korábban mennyire sérült, a szakértő kifejtette, hogy a média és a politikai elit között mindig is jelen volt egyfajta összefonódás. A demokrata párti médiatúlsúly azonban szintet lépett az Obama-kormányzat alatt, majd Biden elnöksége idején stabilizálódott. Az akadémiai intézményrendszer Obama idején megkezdett elfoglalása az elmúlt négy évben kiteljesedett – hangsúlyozta a kutató.

Elterjedtté váltak a progresszív indoktrináció fő eszközeként alkalmazott DEI (Diversity, Equity & Inclusion, Sokszínűség, egyenlőség és befogadás) képzések

– hívta fel rá a figyelmet Lovas Miklós, majd hozzátette:

A közösségimédia-platformok közül a Facebook volt az, amelyik leginkább balra tolódott az elmúlt években. Az FB AI alapú cenzúrát alkalmaz, ezáltal minősíti a felkerülő tartalmakat, sokat pedig önkényesen »álhírként« címkéz. Egyebek között ennek a gyakorlatnak üzent hadat Trump.

A szakértő felidézte azt is, hogy a frissen megválasztott amerikai elnök szerint a nagy platformokra beszivárogtak a korábbi mélyállami és hírszerzési tisztviselők. Úgy véli ezért, hogy 7 éves türelmi időt kell bevezetni, mielőtt az FBI, a CIA, az NSA, a DNI, a DHS vagy a Védelmi Minisztérium bármely alkalmazottja munkát vállalhat egy olyan vállalatnál, amely nagy mennyiségű amerikai felhasználói adatot birtokol. 

A leendő elnök ezen kívül kilátásba helyezte, hogy azon egyetemek, amelyek együttműködtek a cenzúrakartell működtetésében, el fogják veszíteni a szövetségi támogatásukat. 

Borítókép: Donald Trump egy közösségimédia-felület illusztrált fotóján (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.