Szavai szerint még felderítésre vár a szabotázsakció további elkövetőinek kiléte és indítéka, illetve azt a kérdést is tisztázni kell, hogy az akciónak volt-e esetleg valamilyen állami irányítója. A főállamügyész elmondta:
azért indult vizsgálat, mert olyan gázvezetékeket rongáltak meg, amelyek a német gázellátás fontos hányadát biztosították, így jelentős csapás érte Németország energiaellátását.
A két gázvezetéket – amelyeken keresztül orosz földgáz érkezett volna Németországba – 2022. szeptember 26-án rongálta meg több robbanás a Balti-tenger mélyén, a dániai Bornholm-sziget közelében.
Röviddel a robbanások után négy helyen szivárgást észleltek a vezetékeken.
A szabotázsakció hátteréről továbbra sem tudni biztosat, csak különféle spekulációk láttak napvilágot. Augusztusban a német ügyészség elfogatóparancsot adott ki az ügyben egy ukrán állampolgár ellen. Jens Rommel a Spiegelnek nyilatkozva arról is beszélt, hogy nyugtalan időket élünk, és számos irányból – kívülről és belülről is – veszélyek leselkednek a szabad, demokratikus rendre. Ezek a veszélyek a társadalom mindennapjait is elérik. Ebből adódóan szerinte semmi nem indokolja, hogy lazítani lehetne a készültségen, de biztosított afelől is, hogy a német biztonsági hatóságok nagy erőfeszítéseket tesznek a veszélyek elhárításáért.
Borítókép: A dán védelmi minisztérium felvétele: a gázszivárgás buborékokat okoz a víz felszínén a tengeren Svédországban 2022. szeptember 30-án (Fotó: Anadolu Agency/AFP)