Európa esélyt kaphat arra, hogy visszanyerje döntési autonómiáját

Több uniós országnak a jelenlegi transzatlanti kapcsolatokat jellemző alávetettség folytatódása lett volna kedvező, Donald Trump megválasztása azonban lehetőséget biztosít Európának arra, hogy új irányt szabjon, mondta el az Európai Politikai Közösség (EPK) és az informális EU-csúcs budapesti rendezvényei kapcsán lapunknak Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője.

2024. 11. 07. 9:13
Az Európai Bizottság székhelye 2024. október 31-én Brüsszelben, Belgiumban
Az Európai Bizottság székhelye 2024. október 31-én Brüsszelben, Belgiumban Fotó: Dursun Aydemir Forrás: Anadolu/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mától két napon át Magyarország történetének legnagyobb szabású politikai-diplomáciai eseményére kerül sor. Összesen 45-47 állam- és kormányfő érkezik Budapestre az Európai Politikai Közösség (EPK) mai találkozójára, ahová a nemzetközi szervezetek vezetőivel együtt több mint ötven delegációt várunk. A holnapi EU informális csúcstalálkozón pedig mind a 27 uniós tagállam, és minden EU-s intézmény képviselteti magát.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is megerősítette, hogy hazánkba érkezik, aki az eddigi négy EPK-találkozó mindegyikén részt vett.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök sajtótájékoztatót tart a brüsszeli EU-csúcs mellett, 2024. október 17-én
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök sajtótájékoztatót tart a brüsszeli EU-csúcs mellett, 2024. október 17-én (Fotó: AFP/Ludovic Marin)

Zelenszkij a háború kezdete óta nem járt hazánkban, és ez Magyarország szerepét felértékeli.

A mostani budapesti találkozónak érdekes felhangot ad, Donald Trump választási győzelme az Egyesült Államokban. Az új elnök ugyanis korábban élesen bírálta az európai NATO-tagokat, hogy nem költenek eleget védelmi képességeikre, és többször is célzott az ukrajnai segélyek csökkentésére.

Halkó Petra (Fotó: MCC)

A brüsszeli politikusok és több uniós tagállam vezetője is mélyen integrálódott az amerikai demokrata adminisztráció értékrendjébe, így értelemszerűen az ő szempontjukból ez a fajta finomabban kifejezve együttműködés, élesebben megfogalmazva üzlet, azaz a status quo folytatása lett volna kedvező

– mondta lapunknak Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője.

A szakértő hozzátette, hogy ez egyúttal az amerikai érdekek további kiszolgálását és az USA-val szembeni alárendelt viszony fenntartását jelentette volna Európa számára.

Donald Trump megválasztásával azonban fordulat várható a két fél viszonyában. Európa esélyt kaphat arra, hogy visszanyerje döntési autonómiáját, és visszatérjen az európai polgárok érdekképviseletéhez, míg a nemzetközi politikai kapcsolatok keretében támogatást nyerhetnek az olyan ügyek, mint a világban zajló konfliktusok, így az orosz–ukrán háború párbeszéd és tárgyalások útján való megoldása, vagy az illegális bevándorlás feltartóztatása.

Donald Trump megválasztott elnök beszédet mond a Palm Beach Kongresszusi Központban, West Palm Beach-ben, Floridában, 2024. november 6-án
Donald Trump megválasztott elnök beszédet mond a Palm Beach Kongresszusi Központban, West Palm Beachen, Floridában, 2024. november 6-án (Fotó: Anadolu/AFP/Brendan Gutenschwager)

Halkó Petra kiemelte:

Az elmúlt évek során több ízben is bizonyítást nyert, hogy Magyarország álláspontját – akár kedvezően fogadják, akár nem – megkerülni, figyelmen kívül hagyni nem lehet. Ez önmagában biztosítéka annak, hogy Magyarország nem kerülhet elszigetelt pozícióba, mivel nemzetközi partnerként és nem utolsósorban mérvadó állásponttal rendelkező szereplőként kénytelenek párbeszédet folytatni vele.

A szakértő arról is beszélt, hogy Magyarország mára elérte, hogy a magyar emberek megkérdezése nélkül ne születhessenek róluk döntések.

Orbán Viktor miniszterelnök (R) az Európai Parlament plenáris ülésén, 2024. október 9-én Strasbourgban mutatja be Magyarország hat hónapos tanácsi elnökségének programját
Orbán Viktor miniszterelnök (jobbra) az Európai Parlament plenáris ülésén, 2024. október 9-én Strasbourgban mutatja be Magyarország hat hónapos tanácsi elnökségének programját (Fotó: AFP/Frederick Florin)

– Kiemelkedő külpolitikai teljesítmény, hogy egy olyan adottságokkal rendelkező ország, mint Magyarország, ilyen hatékonyan tudja érvényesíteni a nemzeti szuverenitását a nemzetközi színtéren.

Az, hogy két nap alatt csaknem ötven országból és nemzetközi szervezettől érkeznek delegáltak az Európai Politikai Közösség találkozójára, valamint az összes európai uniós tagállam politikai vezetősége kivétel nélkül képviselteti magát az informális EU-csúcson, önmagáért beszél, tette hozzá.

A szakértő szerint Magyarországgal ellenben valójában Európát mint közösséget fenyegeti az elszigeteltség veszélye, hogy a globális folyamatok passzív elszenvedőjévé válik, amennyiben nem képes válaszokat adni az olyan jelenkori kihívásokra, mint a háborúk okozta geopolitikai és gazdasági változások, valamint a migráció.

Mindkét fórum elsődleges célja, hogy mielőbbi és hatékony megoldásokat helyezzenek kilátásba. A találkozók már önmagukban Magyarországnak azon régóta létező álláspontját erősítik, hogy nyitottságot kell mutatni, párbeszédet kell folytatni, és alakítóivá kell válni az európaiakat is érintő folyamatoknak

 – foglalta össze Halkó Petra.

Borítókép: Az Európai Bizottság székhelye 2024. október 31-én Brüsszelben, Belgiumban (Fotó: Anadolu/AFP/Dursun Aydemir)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.