Január 20-án békés hatalomváltás lesz Amerikában – mondta Joe Biden amerikai elnök a Fehér Ház rózsakertjében, miután hivatalossá vált, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok következő elnöke, sőt a republikánusok a törvényhozásban is többségben lesznek.
Nem számít, kire szavaztak, nem ellenségként, hanem amerikai honfitársként tekintünk egymásra
– tette hozzá Biden, igyekezve békülékeny hangot megütni. Ugyanakkor arra biztatta támogatóit, hogy soha ne adják fel. – A vereség nem jelenti azt, hogy legyőztek. Álmaitok Amerikája arra szólít benneteket, hogy pattanjatok vissza a nyeregbe – emelte ki. Biden korábban maga is meg volt győződve arról, hogy ő az egyetlen, aki képes legyőzni Trumpot. Több párttársa ugyanakkor másként látja. Ők a 81 éves politikust hibáztatják a választási katasztrófáért. Seth Moulton demokrata képviselő az elsők között mondta ki, hogy Biden mentális alkalmassága komoly problémát jelent.
Szerintem a pártunk ma sokkal jobb helyzetben lenne, ha Joe Biden korábban kiszállt volna a versenyből. Kamala Harrisnek talán több ideje lett volna arra, hogy növelje a népszerűségét
– mondta Moulton a CNN-nek. Chris Coons demokrata szenátor és Biden régi barátja viszont megvédte az elnök politikai sikereit.
A demokratáknak inkább most kellene leülniük és kitalálniuk, hogy miért nem szavaztak többen a demokrata jelöltekre és Kamala Harrisre
– vélekedett Coons. Bernie Sanders vermonti független szenátor a Twitteren azt írta, hogy a választási kampány katasztrofális volt. Nem csoda, hogy alig néhány munkás szavazott a demokratákra, hiszen a párt már régen cserbenhagyta a fehér munkásosztályt.
A demokrata Moulton is egyetért Sandersszel:
Én is úgy gondolom, hogy újra kapcsolatba kell lépnünk a munkásosztálybeli szavazókkal. Nem foglalkoztunk az igényeikkel, ezért nem szavaztak ránk
– mondta. Mások szerint egyszerűen azért, mert Kamala Harris fekete nő, és mert a nőgyűlölet és a rasszizmus sokkal elterjedtebb az Egyesült Államokban, mint azt az emberek gondolnák. Demokraták egy másik csoportja viszont úgy véli, hogy Tim Walz alelnökjelölt túlságosan progresszív volt az emberek szemében – egyesek szerint talán a mérsékeltebb pennsylvaniai kormányzó, Josh Shapiro többet tehetett volna. Szakértők szerint bármi is volt végül Harris kudarcának oka, tény, hogy a demokraták komoly egzisztenciális válsággal néznek szembe. Jelenleg teljesen tisztázatlan, hogy mit hoz a jövő a párt számára, és ki fogja vezetni azt egy új jövőbe.
A CNN szakértői úgy vélik, amivel a demokratáknak szembe kell nézniük, az sokkal mélyebb, mint a szokásos ujjal mutogatás egy vesztes kampányban, vagy a következő elnökjelölt-aspiránsokkal kapcsolatos spekulációk. Ez túlmutat azon a könnyed megjegyzésen, hogy többet kellene beszélni a munkásosztályhoz, amikor a demokraták szinte minden demográfiai csoportban veszítettek az elnökválasztási versenyben.
Abban mindenki egyetért ugyanakkor, hogy biztos nem Kamala Harris lesz az új vezető. Ami az alelnököt illeti, a vereségét követően egy beszédben azt mondta, hogy elismeri a választás eredményét, de nem hagy fel azzal a harccal, ami ezt a kampányt táplálta. – A harccal a szabadságért, lehetőségekért, méltányosságért és minden ember méltóságáért – fogalmazott a Donald Trumppal szemben vereséget szenvedett demokrata politikus. Kamala Harris megerősítette, hogy változatlanul képviselni fogja a fegyvertartásra és terhesség-megszakításra vonatkozó politikai álláspontját, és kijelentette: „nem annak van itt az ideje, hogy feltegyük kezünket, hanem, hogy feltűrjük az ingujjunkat”.
Borítókép: Joe Biden vezetése alatt esett szét a Demokrata Párt (Fotó: AFP)