Fehér heteroszexuális hallgatók diszkriminációja egy kanadai egyetemen

Kanadában a Toronto Metropolitan University orvosi kara radikálisan új felvételi szabályzatot vezet be, amely egyértelműen kirekeszt bizonyos társadalmi csoportokat. Az „equity-deserving” csoportok előnyben részesítése és az akadémiai követelmények enyhítése azonban megosztó, és komoly aggályokat vet fel a jövőbeni orvosi ellátás minőségével kapcsolatban.

2024. 11. 03. 8:24
Illusztráció
Illusztráció Fotó: Science Photo Library via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Toronto Metropolitan University (TMU) orvosi kara a tervek szerint jövőre kezdi meg működését, de már most hatalmas vitát kavart a felvételi politikája. Az egyetem az elérhető helyek 75 százalékát az „equity-deserving” csoportok számára tartja fenn, amelyek közé többek között az őslakos, fekete, 2SLGBTQ+ és egyéb csoportok tartoznak. Ezzel szemben a fehér heteroszexuális jelentkezőket kirekesztik ezekről a helyekről, ami sokak szerint az egyenlő bánásmód alapelvét kérdőjelezi meg. 

Kritikusai szerint ezzel Kanadában új szintre lépett az intézményesített diszkrimináció.

Kanadában az egyenlő bánásmód fogalma jelentősen eltér az Egyesült Államok gyakorlatától, ahol a Legfelsőbb Bíróság nemrégiben megtiltotta a faji alapú felvételi rendszert azzal az indoklással, hogy az egyén jogait nem szabad az identitása alapján megkülönböztetni. Az amerikai döntés szerint az egyenlő védelem elve értelmében mindenkit azonos bánásmód illet meg. Ezzel szemben Kanada az úgynevezett „tényleges egyenlőség” (substantive equality) elvére helyezte a hangsúlyt, amely különbséget tesz egyének és csoportok között, igazodva azok társadalmi helyzetéhez. 

A kanadai jog szerint az egyenlő bánásmód nem feltétlenül jelenti azt, hogy mindenkire ugyanazokat a szabályokat alkalmazzák, hanem hogy bizonyos csoportokat előnyhöz juttatnak.

Az ilyen jellegű politikák célja, hogy kompenzálják azokat a társadalmi és gazdasági hátrányokat, amelyek a múltban ezeket a csoportokat sújtották. 

Az egyetemi felvételik során azonban az ilyen politikák gyakran kizárólagos helyeket biztosítanak bizonyos csoportoknak, ezzel hátrányba hozva azokat, akik nem tartoznak ezekhez a preferált csoportokhoz.

Az új felvételi rendszer komoly aggodalmakat vet fel az oktatás színvonalával kapcsolatban. Doug Ford ontariói miniszterelnök többek között arra figyelmeztetett, hogy a képzettségtől független kiválasztás negatív hatással lehet a jövőbeli orvosi ellátás minőségére. 

Ford a kormánya állásfoglalásában hangsúlyozta, hogy a kanadai egyetemek feladata a szakmailag legjobban felkészült hallgatók beválogatása lenne, függetlenül azok etnikai vagy szexuális identitásától.

A kritikusok szerint az egyetem a felvételi követelmények enyhítésével kockáztatja, hogy a jövő orvosai nem megfelelő képzettséggel kerülnek a kanadai egészségügyi rendszerbe, amely már most is kihívásokkal küzd.

Az, hogy az egyenlőség eszméje különböző értelmezéseket kapott Kanadában és az Egyesült Államokban,

azt eredményezte, hogy az egyenlő bánásmód és az equity egyre inkább ellentétes értelmezéseket kapott.

A jogvédők és a kritikusok szerint ez a megközelítés szétfeszíti az egyenlőség fogalmát. Az olyan elvek, mint az „equity-deserving” csoportok előnyben részesítése azt sugallják, hogy egyes csoportok – például a fehér heteroszexuális férfiak – eleve kevesebb eséllyel rendelkeznek a jogi védelemben, ami ellenállást szül a társadalomban.

 

Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.