Ezredik napja tart a pusztító háború Ukrajnában, és nem látszik a vége
– kezdte felszólalását Gál Kinga. Az EP-képviselő emlékeztetett arra, hogy Magyarország a háború kezdete óta elítéli Oroszország katonai agresszióját, elismeri Ukrajna önvédelemhez való jogát, és segíti az ukrán embereket.
Ahogy az unió egésze, úgy Magyarország is erején felül segíti Ukrajnát. Országunk történetének legnagyobb humanitárius segítségnyújtási akcióját hajtja és hajtotta végre. A háború kitörése óta több mint 1,4 millió ukrán menedékkérőt fogadtunk be
– emelte ki.
Gál Kinga hangsúlyozta, hogy a háború nemcsak az ukránok, hanem a Kárpátalján élő magyar közösségek számára is tragikus következményekkel jár. „A mi fájdalmunkat fokozza, hogy egyre nagyobb számban vesznek oda a fronton kárpátaljai magyarok, az ukrajnai magyar kisebbség tagjai is” – mondta.
Az EP-képviselő szerint az elhúzódó konfliktus felfoghatatlan emberi tragédiákat okoz, és rámutatott, hogy az unió eddigi stratégiája nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.
Nem hozta el a háború végét, és csak eszkalálódik a konfliktus
– jelentette ki.
Gál Kinga ugyanakkor reményét fejezte ki a béketeremtésre vonatkozó lehetőségek kapcsán. „Meggyőződésem, hogy egy háborús konfliktusban az életek mentése és a szenvedők megsegítése a legfontosabb. Ehhez mielőbbi tűzszünetre és béketárgyalásokra van szükség, hiszen csak így lehet véget vetni a pusztításnak” – fogalmazott.
Az EP plenáris ülésén felszólalók abban egyetértettek, hogy a béke megteremtése érdekében sürgős lépések szükségesek. Gál Kinga szerint az Európai Unió jövőbeli feladata az Ukrajna újjáépítésében való aktív szerepvállalás, de „most mindenekelőtt a béketeremtésre kell összpontosítani”.
Borítókép: Gál Kinga (Forrás: Facebook)