Az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden, valamint Emmanuel Macron francia elnök akár már 36 órán belül bejelentheti a Hezbollah és Izrael közötti tűzszünet létrejöttét – közölték magas rangú libanoni források. A Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője, John Kirby szerint „közel járnak” a megállapodáshoz, bár még akadnak megoldandó kérdések. A francia elnöki hivatal is komoly előrelépésről számolt be. Izrael részéről egy magas rangú tisztviselő megerősítette, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnök kabinetje kedden szavazhat a megállapodás elfogadásáról.
A diplomáciai előrelépés ellenére a harcok nem csitulnak. Az izraeli légierő súlyos csapásokat mért Bejrút déli, Hezbollah által uralt elővárosaira, míg a Hezbollah vasárnap 250 rakétát lőtt ki Izrael területére. Az izraeli támadásokban hétfőn 31 ember vesztette életét, míg az elmúlt év során Libanonban több mint 3750 halálos áldozatot követelt a konfliktus és több mint egymillió ember kényszerült elhagyni otthonát.
Izrael szerint hadműveleteinek célja, hogy lehetővé tegye az északi határ mentén evakuált izraeliek visszatérését. Az elmúlt egy év során a Hezbollah rendszeresen indított rakétatámadásokat az izraeli területek ellen.
A javasolt megállapodás értelmében Izrael 60 napon belül kivonja csapatait Dél-Libanonból, miközben a libanoni hadsereg átveszi a határvidék ellenőrzését. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1701-es határozatára alapozott tűzszüneti egyezmény szerint a Hezbollah harcosai a Litani folyón túlra vonulnának vissza.
A megállapodás végrehajtását öttagú nemzetközi bizottság felügyelné, amelyet az Egyesült Államok vezetne, Franciaország részvételével. Azonban mindkét fél bizalmatlan a végrehajtással kapcsolatban, mivel a korábbi megállapodások betartását is rendre megszegték.
Az izraeli belpolitikában is feszültségeket kelt a tűzszünet.
Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter bírálta a megállapodást, és az „abszolút győzelem” elérését szorgalmazza. Kiryat Shmona, az izraeli–libanoni határ közelében található település polgármestere, Avichai Stern szintén aggodalmát fejezte ki, mivel szerinte a Hezbollah továbbra is fenyegetést jelenthet a térségre.
Brett McGurk, az Egyesült Államok közel-keleti különmegbízottja kedden Szaúd-Arábiába utazik, hogy a libanoni tűzszünetről szóló megállapodás tanulságait alkalmazva elősegítse a gázai tűzszüneti egyezmény megkötését.
Borítókép: Emmanuel Macron francia elnök és Joe Biden amerikai elnök (Fotó: AFP)