A teheráni külügyminisztérium szóvivője, Eszmail Bahai hozzátette, hogy Irán a Gázai övezetben – Izrael és a Hamász palesztin iszlamista szervezet között – zajló fegyveres konfliktusban is tűzszünet elérésére törekszik, ugyanakkor azt elutasította, hogy ez egyidejűleg megkezdődjön a libanonival.
Bejrútból azt jelentették, hogy szerdán hajnalban, a tűzszünet első óráiban a harcok miatt kitelepített lakosság elkezdett visszatérni dél-libanoni otthonaiba.
A kitelepítettek motorokon és autókon indultak a Bejrúttól 80 kilométerre délre fekvő, tengerparti Szúr (Türosz) városába és környékére, annak ellenére, hogy az izraeli hadsereg figyelmeztette a lakosságot, hogy egyelőre maradjanak távol a korábban evakuált területektől. Abdallah Bouhabib libanoni külügyminiszter bejelentette, hogy a libanoni hadsereg az izraeli csapatok kivonulása után legalább ötezer katonát állomásoztat Dél-Libanonban. A tűzszünet betartását segítő libanoni hadsereg szerdán nyilatkozatban közölte, hogy készen áll a bevetésre az ország déli részén is.
A tűzszünet helyi idő szerint szerda hajnal 4 órakor kezdődött, de kedden Izrael még a konfliktus kezdete óta legintenzívebb légicsapáshullámot hajtotta végre Libanonban.
Kedden a helyi hatóságok közlése szerint legkevesebb 42 halálos áldozata volt Libanon-szerte az izraeli légicsapásoknak, és a Hezbollah is számos rakétát lőtt izraeli területekre. A Hamász egy magas rangú tisztviselője a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva szintén üdvözölte a tűzszünetet.
A Hamász méltányolja Libanon és a Hezbollah jogát, hogy olyan megállapodásra jusson, amely megvédi a libanoni népet, és reméljük, hogy ez a megállapodás megnyitja az utat egy olyan megállapodás elérése előtt is, amely véget vet a népünk ellen folytatott népirtó háborúnak Gázában
– hangoztatta Abu Zuhri.
Leszögezte, hogy a Hamász érdekelt a gázai háborút lezáró tűzszüneti megállapodás létrejöttében, és annak elmaradásáért Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt hibáztatta. Az Izrael és a libanoni Hezbollah között létrejött tűzszünetet szerdán számos ország, köztük Kína, Törökország, Egyiptom és Jordánia is üdvözölte.
A ciprusi kormány pedig bejelentette, hogy
figyelembe véve Ciprus mint a régióhoz legközelebbi uniós tagállam közelségét és kiváló kapcsolatait minden féllel
– kész segítséget nyújtani minden lehetséges módon a tűzszünet végrehajtásában.
Borítókép: Motorkerékpárral tér vissza a korábbi háborús övezetbe egy libanoni lakos (Fotó: AFP)