„Már megint itt tartunk?” – teszi fel a szomorú kérdést véleménycikkében Zoe Strimpel, a The Telegraph brit napilap újságírója, párhuzamot vonva a zsidók XX. századi üldözése és a több művész és író által nyílt levélben követelt, az izraeli kultúra elleni általános bojkott között.
A napokban több ezer író és művész, köztük Sally Rooney ír bestsellerszerző írta alá azt a nyílt levelet, amely a történelem legnagyobb kulturális bojkottját hirdeti meg az izraeli művészek ellen. Az aláírók azzal vádolják az izraeli kulturális élet szereplőit (nem csupán művészeket, de például kiadókat is), hogy hozzájárultak a palesztinok elnyomásához. Rooney még abba sem egyezett bele, hogy legújabb könyvét kiadják Izraelben.
Bár az Izrael-ellenes nyílt levélre egy ellenlevél is született, amelyet szintén neves írók és művészek támogattak, kétséges, hogy ez ellensúlyozni tudja-e a zsidó állam ellen fordult közhangulatot – véli a The Telegraph újságírója.
Szerinte a nyugati társadalmak eljutottak odáig, hogy bármilyen kritikát megengednek maguknak a zsidó entitásokkal szemben, ami egyfajta társadalmi gettósítás beindulásával fenyeget. Nem nehéz meglátni a párhuzamot a jelenlegi helyzet és a XX. század első felének zsidóüldözése között – mutat rá Zoe Strimpel.
Az újságíró szerint az egyetlen reményt a megfelelő jogi lépések megtétele jelentheti, a jogászok aktív közreműködésére van szükség a bojkott elleni harcban, a társadalomnak pedig figyelmeztetésként kell tekintenie a helyzetre.
Nem csupán az izraeli művészeket hozza nehéz helyzetbe a jelenlegi Izrael-ellenes közhangulat, de azokat is, akik hajlandók fellépni a zsidó államban. Mint arról beszámoltunk, a napokban Ausztráliában zavarta meg egy bekiabáló Thom Yorke, a Radiohead énekesének koncertjét, csak azért, mert a zenekar nem volt hajlandó engedni a nyomásnak, és lemondani izraeli fellépéseit.
Borítókép: Palesztin zászlót emelnek a magasba egy európai Izrael-ellenes tüntetésen (Fotó: AFP)