Itt van Putyin legújabb „csodafegyvere”, a Sátán 2

Oroszország továbbra is dolgozik a Sarmat interkontinentális rakéta telepítésén, ezzel is ráerősítve Moszkva közelmúltban elfogadott új nukleáris doktrínájára.

Forrás: Reuters2024. 11. 27. 17:21
A 2022. április 20-án közzétett videófelvételből készült fotó a Sarmat interkontinentális ballisztikus rakéta fellövést mutatja be az oroszországi Plesetsk kísérleti területen
A 2022. április 20-án közzétett videófelvételből készült fotó a Sarmat interkontinentális ballisztikus rakéta fellövést mutatja be az oroszországi Plesetsk kísérleti területen Fotó: Orosz Védelmi Minisztériu Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oroszország folytatja a stratégiai nukleáris arzenáljának részét képező Szarmat interkontinentális ballisztikus rakéta harci szolgálatba állítását – közölte az orosz TASZSZ hírügynökség alapján a Reuters.

A Sarmat silóba helyezése
A Sarmat silóba helyezése (Fotó: Orosz Védelmi Minisztérium)

Az RS–28 Szarmat– NATO kódja Sátán II – fejlesztése 2010 körül kezdődött, és a hivatalos tesztelése 2022-ben zajlott. A rakétát nukleáris robbanófejek távoli célba juttatására fejlesztették. Az orosz hadsereg azt tervezi, hogy az RS–28 Szarmatot a közeljövőben hadrendbe állítja, és kulcsszereplője lesz az ország nukleáris elrettentési stratégiájának.

 

RS–28 Szarmat 

Hatótávolság: Becslések szerint a rakéta több mint 18 000 kilométer távolságot képes megtenni, ami azt jelenti, hogy Oroszországból a világ minden pontját elérheti.

Hordozókapacitás: Az RS–28 Szarmat akár 10-15 különálló célra irányított MIRV (több robbanófej) robbanótöltetet is hordozhat.

Tömeg: A rakéta súlya 20 tonna, és jelentős mennyiségű robbanótöltetet képes szállítani.

A Szarmat fejlett manőverezési technológiával van felszerelve, amely lehetővé teszi, hogy megkerülje az ellenséges légvédelmi rendszereket. Képes hiperszonikus sebességgel haladni, ami tovább nehezíti a megsemmisítést. Az RS–28 arra lett tervezve, hogy kiemelkedően pontos legyen, így kiemelt stratégiai célpontok, például bunkerek és föld alatti létesítmények elleni támadásra is alkalmas.

Az RS–28 Szarmat nemcsak Oroszország védelmi képességeit erősíti, hanem geopolitikai érvként is szolgálhat a világ nagyhatalmai közötti erőviszonyokban. A rakéta fejlesztése része Moszkva azon törekvésének, hogy ellensúlyozza a NATO védelmi rendszereit, például az amerikai rakétapajzsot. 

 

 

Az Oroszországi Föderáció közelmúltban frissített nukleáris elrettentési alapelvei a fokozódó globális geopolitikai feszültségek tükrében még fenyegetőbbé válnak. Az új doktrína keretében Oroszország világossá teszi: a szövetségesei elleni bármely agressziót az egész szövetségi rendszer ellen irányuló támadásként kezeli, mely nukleáris válaszcsapást vonhat maga után.

Vlagyimir Putyin orosz elnök televíziós beszédet intéz a nemzethez a moszkvai Kremlben 2024. november 21-én
Vlagyimir Putyin orosz elnök televíziós beszédet intéz a nemzetéhez a moszkvai Kremlben 2024. november 21-én (Fotó: AFP/Vjacseszlav Prokofyev)

A dokumentum azt is egyértelművé teszi, hogy a nukleáris fegyverek bevetéséről egy személyben az orosz elnök dönthet, aki szükség esetén tájékoztathatja a nemzetközi közösséget annak életbelépése esetén.

Borítókép: A 2022. április 20-án közzétett videófelvételből készült fotó a Sarmat interkontinentális ballisztikus rakéta fellövését mutatja be az oroszországi Plesetsk kísérleti területen (Fotó: AFP/ Orosz Védelmi Minisztérium)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.