Oroszország nukleáris stratégiája: az elrettentéstől a döntő lépésekig

Vlagyimir Putyin orosz elnök aláírta az Oroszország nukleáris állami politikáját meghatározó rendeletet. A nukleáris fegyverek bevetéséről egy személyben az Oroszországi Föderáció elnöke dönt.

2024. 11. 22. 10:05
Vlagyimir Putyin orosz elnök az Orosz Biztonsági Tanács nukleáris elrettentésről tartott ülésén a Biztonsági Tanács tagjaival Moszkvában, Oroszországban
Vlagyimir Putyin orosz elnök az Orosz Biztonsági Tanács nukleáris elrettentésről tartott ülésén a Biztonsági Tanács tagjaival Moszkvában, Oroszországban Fotó: Kreml Sajtóiroda Forrás: Anadolu/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Oroszországi Föderáció legújabb nukleáris elrettentési alapelvei drámai betekintést nyújtanak az ország katonai doktrínájába, amely a globális geopolitikai feszültségek tükrében még fenyegetőbbé válik. Ezek az irányelvek nemcsak a nukleáris fegyverek bevetésének pontos körülményeit rögzítik, hanem azt a filozófiát is megtestesítik, amely szerint a nukleáris erő alkalmazása nemcsak védelem, hanem az agresszió elrettentésének eszköze is.

Az orosz rakétaerők taktikai atomfegyver-gyakorlatot tartanak az ország déli katonai körzetében
Az orosz rakétaerők taktikai atomfegyver-gyakorlatot tartanak az ország Déli katonai körzetében. Fotó: AFP/Orosz Védelmi Minisztérium

 

Az elrettentés mint stratégiai alapelv

Az irányelvek kiemelik, hogy az áttérés a nukleáris fegyverek bevetésére elsődlegesen a potenciális ellenségek garantált elrettentését szolgálja. Ez magában foglal minden olyan államot vagy katonai szövetséget, amely Oroszországot fenyegetésként definiálja, és jelentős katonai kapacitással – beleértve a tömegpusztító fegyvereket – rendelkezik.

Oroszország világossá teszi: a szövetségesei elleni bármely agresszió az egész szövetségi rendszer ellen irányuló támadásként lesz kezelve, amely együttes válaszcsapást vonhat maga után.

 

A nukleáris fegyverek alkalmazásának forgatókönyvei

Az orosz stratégia részletesen meghatározza azokat az eseteket, amikor nukleáris fegyverek alkalmazása lehetséges:

– Ballisztikus rakéták indítása Oroszország területe ellen.

– Nukleáris vagy más tömegpusztító fegyverek alkalmazása orosz vagy szövetséges célpontok ellen.

– Kritikus katonai infrastruktúra elleni támadások, amelyek akadályoznák a nukleáris erők válaszlépéseit.

– Hagyományos fegyveres agresszió, amely szuverenitást vagy területi épséget fenyeget.

– Stratégiai támadó eszközök tömeges indítása, amely az orosz államhatárt sérti.

Ezek a feltételek nemcsak a nukleáris küszöböt határozzák meg, hanem riasztó rugalmasságot is biztosítanak az orosz döntéshozóknak a fegyverek alkalmazásában.

 

A végső döntés Putyiné

A dokumentum egyértelművé teszi, hogy a nukleáris fegyverek bevetéséről kizárólag az orosz elnök dönthet, aki szükség esetén tájékoztathatja a nemzetközi közösséget a bevetési készségről vagy a megtett lépésekről. Ez a központosított döntéshozatal egyértelművé teszi, hogy minden nukleáris lépés politikai szándékon alapul, amely globális következményekkel járhat.

Vlagyimir Putyin orosz elnök és az Orosz Biztonsági Tanács ülést tart a nukleáris elrettentésről
Vlagyimir Putyin orosz elnök és az Orosz Biztonsági Tanács ülést tart a nukleáris elrettentésről. Fotó: Anadolu/AFP/Kreml Sajtóiroda

 

Üzenet a világnak

Oroszország legújabb doktrínája nemcsak a védekezést, hanem a katonai dominancia fenntartását is célozza. A nukleáris elrettentés ezen újraértelmezése súlyos figyelmeztetés: 

Moszkva nem habozik alkalmazni ezeket a fegyvereket, ha létfontosságú érdekei forognak kockán. 

A képe egy nukleáris robbanófejjel is ellátható interkontinentális ballisztikus rakéta indítását mutatja Oroszország déli Asztrahán régiójában, a Kaszpi-tenger mellett
Nukleáris robbanófejjel is ellátható interkontinentális ballisztikus rakéta indítása Oroszország déli Asztrahán régiójában, a Kaszpi-tenger mellett. Fotó: Anadolu/AFP/Orosz Védelmi Minisztérium

Ez a stratégia egyre mélyülő szakadékot teremt a globális nagyhatalmak között, miközben a világ egy újabb hidegháború küszöbén találhatja magát.

 

Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök az Orosz Biztonsági Tanács nukleáris elrettentésről tartott ülésén a Biztonsági Tanács tagjaival Moszkvában (Fotó: Anadolu/AFP/Kreml Sajtóiroda)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.