Kölcsönös tiszteleten alapuló kapcsolatot szeretne az új amerikai kormányzattal Charles Michel

Megérkeztek az állam- és kormányfők az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozójára a Puskás Arénába. A politikusok a sajtónak adott rövid nyilatkozataikban az Egyesült Államokkal való további együttműködés fontosságát hangsúlyozták.

2024. 11. 07. 12:52
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európának mindent meg kell tennie, hogy Ukrajna meg tudja valósítani a győzelmi tervét, és folytatni kell a háborúban álló ország támogatását – mondta el Kristen Michal észt miniszterelnök. Michal szerint Európát ellenállóbbá kell tenni a válságokkal szemben, az energiaellátás tekintetében pedig le kell válni az orosz energiáról. A nap egyik fő témájának, a konnektivitásnak szerinte két aspektusban is meg kell vizsgálni, egyrészt az Európán belüli régiók, másrészt Európa és a világ más részei vonatkozásában.

Petteri Orpo finn miniszterelnök szerint tiszta üzenetet kell küldeni az új amerikai kormányzatnak, hogy Európa támogatja Ukrajnát. Emellett nyilvánvaló, hogy Európának többet kell tennie a saját biztonságáért – mondta a kormányfő, hozzátéve, hogy a kontinensnek fontos, hogy Németország erős és egységes legyen.

Huszonhét tagállamunk van, mindnek megvannak a maga demokratikus intézményei, és mi bízunk ezekben a demokratikus intézményekben

– fogalmazott Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a német kormányválságra reagálva.

Donald Trump amerikai elnökké választására úgy reagált, hogy meggyőződése, hogy Európában és az Egyesült Államokban sok közös van.

Az alapelv az, hogy mélyíteni akarjuk az együttműködést az Egyesült Államokkal, sok közös van bennünk, de jobban urai akarunk lenni a sorsunknak, nagyobb befolyást akarunk, erősíteni akarjuk a gazdaságunk alapjait és a kölcsönös tisztelet alapján álló kapcsolatot akarunk. Bizonyos témákban könnyű lesz együttműködni az új amerikai kormányzattal, bizonyos témákban nehezebb

– mondta Michel.

Erősíteni akarjuk Ukrajnát, mert tudjuk, hogy Ukrajna megerősítése egyúttal a saját megerősödésünket jelenti – hangsúlyozta az Európai Tanács elnöke, hozzátéve, hogy bízik benne, hogy az amerikai társadalom is belátja, hogy veszélyes jelzés a világ többi része számára, ha nem lépünk fel keményen „az Oroszországhoz hasonló autoriter rezsimekkel” szemben.

Mark Rutte, a NATO főtitkára ismét gratulált Donald Trumpnak a megválasztásához. Óriási sikert arattak a republikánusok, a képviselőházban és a szenátusban is többséget szereztek a republikánusok – emlékeztetett. Amikor Trump elnök volt, ő ösztönözte a NATO tagjait, hogy elérjék a kétszázalékos határt, mostanra pedig a NATO átlaga el is érte ezt a szintet.

Ez az ő sikere, és tudjuk, hogy többet kell tennünk

– hangsúlyozta a főtitkár.

A mai találkozóval kapcsolatban Rutte fontosnak tartja, hogy szó essen az Ukrajnában bevetett észak-koreai katonákról. Szerinte veszélyes új fejlemény, hogy Oroszország az ukrajnai katonai segítség fejében esetleg olyan technológiát ad át Észak-Koreának, amely nemcsak az Egyesült Államok, de Európa olyan más szövetségesei számára is kockázatot jelent, mint Japán vagy Dél-Korea.

Le kell ülni tárgyalni Donald Trumppal, és együtt kitalálni, hogyan lehet erre a fenyegetésre reagálni – szorgalmazta.

Ha Oroszország sikerrel jár Ukrajnában, akkor felbátorodik, és ez nem csupán az európai NATO-tagállamok, de az Egyesült Államok számára is veszélyt jelent – mondta a NATO főtitkára, hozzátéve, hogy különösen nagy kockázatnak tartja Oroszország, Kína, Irán és Észak-Korea együttműködését.

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke reményét fejezte ki, hogy a politikai szereplők felelősségteljesen viselkednek, és a következő hónapokban sikerül megteremteni a stabilitást az országban.

Egy biztos: Európa nem erős egy erős Németország nélkül

– fogalmazott az EP-elnöke.

Jonas Gahr Stoere norvég miniszterelnök szerint a demokráciában vannak ciklusok és nehéz időszakok, de a német politikai fő köreiben erős az elkötelezettség a NATO és Ukrajna támogatása felé. Norvégiának mély politikai kapcsolata és védelmi ipari együttműködése van Németországgal, nem is beszélve az energia kérdéséről, hiszen az északi ország szolgáltatja Európa számára a gázmennyiség egyharmadát, és Németország nagyon fontos partner ebben – mutatott rá.

Az Egyesült Államokkal azonnal meg kell kezdeni a párbeszédet Ukrajna ügyében – sürgette a politikus.

Szerinte az Egyesült Államok nem fog visszalépni Ukrajna támogatásától, de egyeztetni kell a stratégiáról, és a háborúnak úgy kell véget érnie, hogy garantálja egy független és demokratikus Ukrajna fennmaradását. Szerinte minden országnak növelnie kellene a háborúban álló országnak nyújtott támogatást.

Örül, hogy itt lehet az EPC csúcstalálkozóján, ez egy jól lehetőség arra, hogy a többi európai vezetővel megvitassák a közös problémákat – mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Ismét gratulált Donald Trumpnak az egyértelmű győzelemhez. Mint mondta, van már tapasztalata a Trumppal való közös munkában, és erre lehet építeni. 

Együtt elemezni kell, hogy mik Európa és az Egyesült Államok közös érdekei, és már várja, hogy közösen dolgozzanak a transzatlanti kapcsolatok megerősítésén.

Európának egységesen kell fellépnie, így tud felülkerekedni az olyan helyzeteken, mint például a világjárvány vagy a súlyos energiaválság volt – folytatta az Európai Bizottság elnöke. Ki kell kövezni az előre vezető utat, ezért olyan témákról lesz szó, mint a versenyképesség növelése, a digitalizáció és a dekarbonizáció egyrészről, másrészről a függőség megszüntetése és egyenlő versenyfeltételek megteremtése az európai gazdaság számára, ezen megbeszélések alapját a Draghi-jelentés képezi. A harmadik elem a védelmi képességek kérdése, ennek az alapja a Niinistö-jelentés.

Európa jövője a kezünkben van, most kell cselekednünk

– fogalmazott Ursula von der Leyen.

A német helyzetet nem kommentálta, szerinte az egyelőre Németországra tartozik jelenleg, azonban fontos, hogy Európa az eddigi, sikeres úton maradjon.

Egy dolog világossá vált az elmúlt években: a kihívásokkal szemben egyik tagállam sem képes egyedül fellépni, ha viszont a huszonhét tagállam összefog, az nagy hatalmat jelent, és ez az erő a legfőbb értékünk.

Borítókép: Charles Michel, az Európai Tanács elnöke (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.