Műholdfelvételek buktatták le Kína titkos bázisát

Műholdfelvételek leleplezték Kína titkos projektjét: egy nukleáris meghajtású repülőgép-hordozó építését. Ez jelentős előrelépést jelent a világ legnagyobb haditengerészetének képességeiben, és komoly kihívást jelenthet az Egyesült Államok számára.

Forrás: mirror.co.uk2024. 11. 11. 14:22
Fotó: AP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nukleáris meghajtású repülőgép-hordozók üzembe állítása lehetővé tenné a kínai haditengerészet számára, hogy globálisanan hajtson végre műveleteket, komoly kihívást jelentve olyan országok számára, mint az Egyesült Államok. A kaliforniai Middlebury Institute of International Studies kutatói egy olyan létesítmény tanulmányozása közben tették a felfedezést, 

ahol szerintük Kína fegyverekhez szükséges plutónium előállítására szolgáló atomerőművet épít. 

A kutatók azonban arra jutottak, hogy a Leshan város közelében, Szecsuán tartományban található hegyi létesítmény valójában egy hatalmas felszíni hadihajó, például repülőgép-hordozó meghajtására szolgáló reaktort épít. Tong Zhao, a washingtoni Carnegie Endowment for International Peace vezető munkatársa szerint ez a megdöbbentő felfedezés azt bizonyítja, hogy Peking egyre közelebb kerül ahhoz, hogy globális tengeri nagyhatalommá váljon.

A nukleáris meghajtású repülőgép-hordozók Kínát az első osztályú tengeri hatalmak exkluzív körébe sorolnák, egy olyan csoportba, amely jelenleg csak az Egyesült Államokra és Franciaországra korlátozódik. Kína vezetése számára ez a fejlődés a nemzeti presztízs szimbóluma lenne, táplálná a hazai nacionalizmust, és emelni fogja az ország globális képét, mint vezető hatalom.

A titkos hegyi létesítmény, az úgynevezett 909-es bázis, hat másik, különböző üzemállapotban lévő reaktort is tartalmaz, és a Kínai Atomenergetikai Intézet működteti, amely a reaktormérnöki kutatásokért és tesztelésért felelős. A kutatók 2020 és 2023 közötti műholdképeket elemeztek, amelyek a 909-es bázis környékén lévő házak megsemmisülését és egy, a reaktortelephez kapcsolódó vízfolyás építését mutatták.

A kutatók az AP-vel megosztott dokumentumokban elmondták, hogy több ezer dokumentumot is átvizsgáltak – projektaukcióktól és személyi aktáktól kezdve a környezeti hatásvizsgálatokon át egy szomszéd panaszairól is –, hogy összeállítsák a 909-es bázison folyó munka jellegét.

Egy környezeti hatásvizsgálati jelentésben a projektet nemzetvédelmi építési projektként említették, amely titkos besorolású. 

Amennyiben Kína nem nukleáris meghajtású cirkálóhajókat fejleszt, amelyeket csak az Egyesült Államok és a Szovjetunió folytattak a hidegháború idején, akkor a Nukleáris Energiafejlesztési Projekt szinte biztosan egy nukleáris meghajtású repülőgép-hordozó fejlesztési erőfeszítést jelent

– írták a kutatók egy részletes, 19 oldalas jelentésben, amelyet kizárólag az AP-vel osztottak meg.

Eredményeik azonban nem derítenek fényt arra, hogy egy ilyen hajó mikor válhat üzemképessé. A kínai haditengerészet már üzemeltet három hagyományos meghajtású repülőgép-hordozót, és a negyedik építését is bejelentették, de nem tudni, hogy ez nukleáris meghajtású lesz-e. Ilyen hatalmas hajók építése több évet vesz igénybe, így lehetséges, hogy a nukleáris reaktor egy jövőbeli generációs kínai hajókat fog meghajtani.

A hagyományos üzemanyagról a nukleáris energiára való áttérés sokkal nagyobb hatótávolságot biztosít a repülőgép-hordozók számára, megszüntetve a rendszeres üzemanyag-feltöltés szükségességét és a hatalmas üzemanyagtartályokat, ami több helyet biztosít a fegyverek és a repülőgépek üzemanyaga számára.

Borítókép: Műholdfelvétel a 909-es bázisról, más néven a Kínai Nukleáris Energetikai Intézet telephelyéről (Fotó: AFP)


 

 

 

 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.