Olaszország nem ért egyet a Nemzetközi Büntetőbíróság csütörtökön közzétett döntésével, miszerint elfogatóparancsot adtak ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joav Gallant korábbi védelmi miniszter ellen a gázai háború során elkövetett bűncselekmények miatt.
Guido Crosetto olasz védelmi miniszter kijelentette, elhibázott döntésnek tartja. Nem lehet egy szinten említeni az izraeli miniszterelnököt azokkal, akik terrortámadást követtek el, nőket és gyermekeket öltek meg és izraeli férfiakat hurcoltak el. A háború ugyanis ezzel a kegyetlen provokációval robbant ki.
Két különböző dologról van szó. Az egyik oldalon egy terrorcselekmény áll, a másik oldalon pedig egy védekező ország, amely a terrorszervezetek kiirtásáért küzd. Crosetto azt is elmondta, bár nem értenek egyet a Nemzetközi Büntetőbíróság döntésével, ha a helyzet úgy kívánja, akkor kénytelenek lesznek eleget tenni annak.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter úgy fogalmazott, úgy véli, a szövetségeseknek közösen kell átgondolniuk, hogy hogyan járnak majd el az izraeli miniszterelnök és védelmi miniszter ügyében. A külügyi tárca vezetője leszögezte: a Nemzetközi Büntetőbíróságnak nem az a dolga, hogy politikai döntéseket hozzon. A Hajrá, Olaszország! párt frakcióvezetője, Maurizio Gasparri kijelentette, hogy kiállnak Benjamin Netanjahu mellett. Úgy nyilatkozott, az izraeli miniszterelnök egy demokratikus ország vezetője, amelynek népét megpróbálják kiirtani. Ha a Nemzetközi Büntetőbíróság le akar tartóztatni személyeket, akkor azokat Gázában és Libanonban a Hezbollah soraiban, valamint Jemenben a húszik között keresse, akik nemzetközi terroristahálózatot építenek. Pénteken Giorgia Meloni miniszterelnök bejelentette, hogy G7-országok külügyminisztereinek a jövő héten esedékes, a közép-olaszországi Fiuggiban megrendezendő csúcstalálkozóján megvitatják a kérdést. Az olasz kormányfő leszögezte: nem lehet egy szinten kezelni Izraelt a Hamász terrorszervezettel.
Matteo Salvini kormányfőhelyettes, a Liga főtitkára is megszólalt a kérdésben. Nyilatkozatával arra utalt, hogy ha Netanjau Itáliába érkezne, akkor fogadni kellene őt.
Az olasz lapok jelezték, Salvini kijelentése egybecseng Orbán Viktor magyar miniszterelnök álláspontjával. A Liga főtitkára hozzáfűzte, bízik abban, hogy Giorgia Meloni kormányfő megtalálja a megfelelő megoldást a helyzet kezelésére. Salvini azt is elmondta, nem Netanjahu, hanem mások a háborús bűnösök.
Egyértelmű, hogy politikai döntésről van szó, amelyet iszlám országok diktálnak, akik többségbe kerültek egyes nemzetközi intézményekben. A döntés nem hozza közelebb sem a békét, sem a térség stabilitásának megteremtését.
Az olasz ellenzéki pártok támadják a kormánypártok véleményét. Giuseppe Conte, az Öt Csillag Mozgalom elnöke szégyenletesnek és ellentmondásosnak nevezte a kormánypárti politikusok nyilatkozatait. A Zöldek és az Olasz Baloldal Szövetsége párt bejelentette, hogy készen állnak indítványt benyújtani, mely kötelezi a kormányt a nemzetközi egyezmények tiszteletben tartására. A baloldali Élő Itália párt képviselője, Davide Faraone elismeri, hogy helytelen dolog egy kategóriába sorolni egy demokratikus ország, Izrael miniszterelnökét és a Hamász terroristáit.
Borítókép: A Palazzo Montecitorio, a képviselőház székhelye Rómában, Olaszországban (Fotó: AFP)