Orbán Viktor vezető szerepet tölthet be Trump európai békepolitikájában – állítja a nyugati média

A Reuters World News különkiadásában azt vizsgálták, hogyan kezelheti az új amerikai elnök, Donald Trump az orosz–ukrán konfliktust, milyen hatással lesz ez az amerikai–európai kapcsolatokra hosszú távon, és mit jelent ez a jövőbeli konfliktusok megakadályozása szempontjából.

2024. 11. 10. 13:22
Donald Trump és Orbán Viktor
Donald Trump és Orbán Viktor Fotó: AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A műsorban Tara Oakes, Rachel Armstrong és Don Durfee beszélgetett egymással és összevetették az eddigi politikai eseményeket. A kampány során Trump egyértelműen kijelentette, hogy véget vet a háborúnak, méghozzá gyorsan. Azonban nem részletezte, hogyan kívánja ezt elérni. Azt is többször kritizálta, hogy az Egyesült Államok mennyi pénzt és támogatást nyújt Kijevnek.

Lehetséges forgatókönyvek

Az alelnökjelölt J. D. Vance szerint a terv az, hogy Oroszország megtarthatja a megszerzett területek nagy részét, és garantálják, hogy Ukrajna soha nem csatlakozik a NATO-hoz. Más javaslatok is felmerültek: a tűzszünetet a jelenlegi frontvonal mentén lehetne megállapítani, nyomást gyakorolva mindkét félre a tárgyalóasztalhoz ülésre. Ukrajna számára ez azt jelentheti, hogy az amerikai segítségnyújtás megszűnik, ha nem tárgyalnak. Oroszország esetében pedig, hogy ha nem ülnek le tárgyalni, az USA mindent megad Ukrajnának a győzelemhez. Ebben a forgatókönyvben Ukrajnának nem kellene hivatalosan lemondania területekről,

de a harcok megszűnnének, és Ukrajna egy bizonyos ideig elhalasztaná a NATO-csatlakozást. 

 

Ukrajna reakciója

Az ukrán kormány igyekszik együttműködni Trumppal, azonban az ukrán lakosság hangulata pesszimista: a háború nehéz szakaszában vannak, és a nyugati támogatás hiánya esetén további területi veszteségeket és emberáldozatokat jósolnak. 

Oroszország céljai változatlanok: Ukrajna legyőzése, valamint különböző biztonsági garanciák. Oroszország a jelenlegi pozíciója alapján akár további területi előnyökre is törekedhet a tél folyamán, még mielőtt bármilyen tárgyalás elkezdődhetnek – hangzott el a Reuters elemzésében.

Európa vezetői eközben egységes válaszra törekednek, de a konkrét stratégiában megosztottak. Orbán Viktor, aki szoros kapcsolatban áll Trumppal, azonnali tűzszünetet sürget, és radikális változást kér Európától. Más európai vezetők viszont azt szeretnék, hogy Ukrajna határozza meg a tárgyalások kezdetét, és folytassák a támogatást. A német kormány összeomlása további bizonytalanságot okoz, és felveti a kérdést, hogy Európa képes lesz-e elegendő anyagi és katonai támogatást nyújtani Ukrajnának – vélekednek a szakértők.

 

A magyar miniszterelnök szerepe

Tara Oakes felvetette a kérdést, miszerint Orbán Viktor tekinthető-e Európa „Trump-tanácsadójának”, és hogy mennyire kívánatos Trump az európaiak számára. Rachel Armstrong elismerte, hogy Európának szüksége van valakire, akit Trump tisztel, és akivel jó a kapcsolata, hogy levezényelje a szükséges kommunikációt.

 A magyar miniszterelnök a jobboldali MAGA (Make America Great Again) mozgalomban jelentős személyiség, és kulturális értékei szorosan illeszkednek az amerikai jobboldal jelentős részének elképzeléseihez – hangzott el az elemzésben.

Borítókép: Donald Trump megválasztott amerikai elnök és Orbán Viktor miniszterelnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.