Orosz katona esett el a szíriai lázadók meglepetésszerű támadásában

Évek óta nem látott támadást indítottak a szíriai felkelők az Aleppó környéki kormányerők ellen. A meglepetésszerű offenzíva több tucat település elfoglalásával és százakat érintő halálos áldozatokkal zárult az első napokban. A frontvonal ismét megmozdult, kérdés, hogy a konfliktus új irányt vesz-e.

2024. 11. 28. 21:31
Füst gomolyog a szíriai ellenzéki csoportok és a rezsim erői közötti összecsapások helyszínén.
Füst gomolyog a szíriai ellenzéki csoportok és a rezsim erői közötti összecsapások helyszínén. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszan tartó nyugalmat tört meg a szíriai polgárháború északnyugati frontvonalán a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) vezette lázadók csoportjainak új offenzívája, amely az elmúlt évek legnagyobb katonai műveleteként vonulhat be a konfliktus történetébe. Az Aleppó környékén és Idlíb tartományban indított támadás során a felkelők több stratégiai települést, köztük az Urm al-Kubrában található 46. számú katonai bázist is elfoglalták.

Az első jelentések szerint az összecsapásokban több mint 130 ember vesztette életét, köztük mindkét félhez tartozó harcosok. A szíriai kormányerők, orosz légitámogatással, intenzív válaszcsapásokat mértek a felkelők állásaira, azonban a frontvonalak több helyen megmozdultak.

A HTS és szövetségeseik – amelyek között szélsőséges és mérsékelt csoportok is megtalálhatók – egyértelmű céllal léptek fel: megakadályozni a szíriai kormány újabb előrenyomulását, amely az utóbbi hónapokban egyre erőteljesebbé vált. Hasan Abd al-Ghani, a lázadók egyik parancsnoka elmondta, hogy a támadást „agresszió megelőzése és a civil lakosság védelme érdekében” indították.

A szíriai polgárháború 2011-ben kezdődött, amikor a Bassár el-Aszad vezette rezsim erőszakkal lépett fel a tüntetőkkel szemben. Az események gyorsan eszkalálódtak, és a konfliktus nemzetközi hatalmak és regionális szereplők beavatkozása nyomán globális szintű proxyháborúvá vált.

Az ENSZ adatai szerint eddig több mint 500 ezer ember vesztette életét, és több millióan váltak hajléktalanná vagy kényszerültek külföldre menekülni.

Törökország, Libanon és Jordánia jelenleg több mint ötmillió szíriai menekültet fogad be, míg az országon belül 6,8 millió ember él kényszerű kitelepítettségben.

Bár 2020-ban Oroszország és Törökország közvetítésével tűzszünetet kötöttek, a harcok sosem értek teljesen véget. Charles Lister, a washingtoni Közel-Kelet Intézet szakértője szerint az elmúlt hónapok eseményei azt mutatják, hogy a konfliktus 

igazából soha nem volt fagyott.

Borítókép: Füst gomolyog a szíriai ellenzéki csoportok és a rezsim erői közötti összecsapások helyszínén (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.