A kínai külügyi szóvivő, Lin Jian sajtótájékoztatóján kijelentette:
Minden félnek meg kell őriznie a nyugalmát és gyakorolnia kell az önmérsékletet, a párbeszéd és a konzultáció útján kell deeszkalálni a helyzetet, és meg kell teremteni a feltételeket egy tűzszünethez.
Ukrajna a háború méretét és brutalitását jelentősen növelő lépésként értékelte az orosz támadást. Kijev fő támogatója, az Egyesült Államok pedig Moszkvát hibáztatta a konfliktus minden irányú eszkalációjáért. A rakétaindítás után Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, hogy az ukrajnai konfliktus globális háborús jelleget ölt,
és nem zárta ki a nyugati országok elleni támadásokat sem.
A NATO és Ukrajna jövő kedden, Brüsszelben tart ülést, az ukrán tisztviselők a Dnyipro várost ért rakétacsapást követően kezdeményezték a találkozót.
Lin Jian hangsúlyozta:
Kína álláspontja az ukrajnai kérdésben következetes és egyértelmű: a válság politikai eszközökkel történő megoldását, és a helyzet eszkalációjának elkerülését szorgalmazza.
Kína semleges félként mutatkozik az ukrajnai háborúban, és azt állítja, hogy nem küld halálos fegyvereket egyik félnek sem, ellentétben az Egyesült Államokkal és más nyugati országokkal. Ugyanakkor Kína szoros politikai és gazdasági szövetségese Oroszországnak.
Borítókép: Hszi Csin-ping és Vlagyimir Putyin kezet fognak a BRICS-csúcson (Fotó: AFP)