Oroszország beavatkozik az elnökválasztásba a moldovai hatóságok szerint

Vizsgálatot indítanak moldovai állampolgárságú szavazók Oroszországból történő szervezett szállítása ügyében.

Forrás: MTI2024. 11. 03. 21:00
A voter casts her ballot during Moldova's second round presidential election, at a polling station in Costesti, northern Moldova on November 3, 2024. Moldovans vote in a tense presidential election runoff that could decide whether the ex-Soviet country continues on a pro-European path or tilts back toward Russia's influence. (Photo by Daniel MIHAILESCU / AFP)
Egy választó leadja szavazatát Moldovában Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A moldovai hatóságok jelentős orosz beavatkozást tapasztalnak az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában – közölte Stanislav Secrieru, a hivatalban lévő államfő nemzetbiztonsági tanácsadója.

Ez nagymértékben torzíthatja az eredményt

– írta a tanácsadó a gyanított beavatkozásról az X közösségi portálon.

Moszkva tagadja, hogy beleavatkozna a moldovai választásokba.

Moldova vasárnap bejelentette, hogy vizsgálatot indít moldovai állampolgárságú szavazók Oroszországból történő szervezett szállítása ügyében.

„Vannak arra utaló jelek, hogy választók szervezett szállítása készül külföldről és az országon belül” – írta közleményében a rendőrség.

A hatóságok több ízben is figyelmeztettek szavazók szervezett szállítására a szakadár oroszbarát Dnyeszter melléki területen, ami Secrieru szerint törvénytelen.

A nemzetbiztonsági tanácsadó arra is rámutatott, hogy autóbusszal és charterjáratokkal szállítják a szavazókat Bakuba, Isztambulba és Minszkbe. Megosztott egy videót is, amely a közösségi médiában terjed, és amelyen gyaníthatóan moldovai útlevéllel rendelkezők utaznak egy Minszkbe tartó repülőgépen.

Korábban panaszok voltak azzal kapcsolatban, hogy az Oroszországban élő moldovaiaknak korlátozott szavazási lehetőségük van, Moszkvában például csak két szavazókör működik. A tanácsadó szerint a járatok egyértelműen bizonyítják, hogy minél nagyobb tömeget akarnak megmozgatni szavazatuk leadása érdekében.

Az elnökválasztáson az ország Moszkvától való eltávolodását és Európai Unióhoz való csatlakozását pártoló jelenlegi elnök, Maia Sandu és az ország volt főügyésze, az Oroszországgal szorosabb kapcsolatra törekvő Alexandr Stoianoglo verseng egymással.

A választás második fordulóját azért kellett megtartani, mert a két héttel ezelőtti első fordulóban a jelöltek egyike sem szerezte meg a voksok legalább felét. Az első fordulóban Sandu végzett az élen, Stoianglo a második lett.

A rendőrség ezúttal határozottan lépett fel a szavazatvásárlásokkal szemben, miután kiderült, hogy 

Ilan Shor emigrációban élő oroszbarát üzletember 39 millió dollárt adott szavazatvásárlásra. Shor egyúttal a közösségi médiában felszólította a választókat, hogy szavazzanak Sandu ellen, és pénzt ígért azoknak, akik hallgatnak rá.

Sandu szerint Shor mintegy 300 ezer választónak, a lakosság több mint tíz százalékának a szavazatát akarta megvásárolni, és ez a beavatkozás hatással volt az október 20-i első forduló eredményére.

Az elnökválasztás első fordulójával párhuzamosan megtartott népszavazáson a szavazók 50,08 százaléka mondott igent arra a kérdésre, hogy rögzítsék-e az alkotmányban Moldova európai uniós csatlakozási szándékát, 49,92 százalékuk nemmel voksolt.

Borítókép: Egy választó leadja szavazatát Moldovában (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.