Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ötmillió dollárt és biztonságos kijutást ajánlott Gázából azoknak, akik izraeli túszokat juttatnak vissza Izraelbe. Az ajánlatot a Gázában harcoló izraeli katonákhoz intézett beszéde során jelentette be, hangsúlyozva, hogy „bárki, aki árt egy túsznak, megfizeti az árát.”
A miniszterelnök kezdeményezése az egyre kétségbeesettebb túszcsaládok nyomása közepette született, akik a közelgő tél és a foglyok egészségi állapota miatt sürgetik szeretteik kiszabadítását. A Hostages and Missing Families Forum korábbi jelentése szerint több túsz már testsúlyának felét elveszítette, ami jelentősen csökkenti túlélési esélyeiket.
Netanjahu szerint „a választás az önöké, de az eredmény ugyanaz lesz: mindenkit visszahozunk.” Az ajánlat tartalmazza, hogy nemcsak az ötmillió dolláros jutalom, hanem a túszokat visszahozóknak és családjuknak biztonságos kijutást is biztosítanak Gázából. Ugyanakkor továbbra is számos kérdés övezi a pénzügyi források biztosítását a túszszabadítási programhoz.
Az ajánlatot nem mindenki fogadta pozitívan. Einav Zangauker, egy fogva tartott izraeli túsz édesanyja élesen bírálta Netanjahut, mondván:
A miniszterelnök a túszok életével üzletel.
A kritika arra is kitért, hogy az ajánlat szerinte „oszd meg és uralkodj” stratégiát követ, ami tovább növeli a foglyok kockázatát.
A miniszterelnök korábbi politikai lépéseit is felhozták ellene, különösen azt a 2018-as megállapodást, amely lehetővé tette Katar számára, hogy pénzügyi támogatást nyújtson Gázának Netanjahu jóváhagyásával. A kritikusok szerint ez is hozzájárult a Hamász erősödéséhez.
Netanjahura egyre nagyobb nyomás nehezedik mind a túszcsaládok részéről, mind politikai ellenfelei részéről, akik azzal vádolják, hogy a túszmentési tárgyalások elhúzásával próbálja megerősíteni saját politikai pozícióját. A kormány egyes tagjai, köztük Yoav Gallant védelmi miniszter, szintén elégedetlenségüket fejezték ki a tárgyalások menetével kapcsolatban.
A túszmentés kérdése szorosan összefonódik a tűzszüneti tárgyalásokkal is, amelyek során a Hezbollah és Izrael közötti konfliktus rendezésére is törekednek. Az izraeli vezetés azonban ragaszkodik ahhoz, hogy minden esetleges megállapodás tartalmazza a túszok azonnali szabadon bocsátását.
A konfliktus kiterjedése egyre nagyobb figyelmet kap a nemzetközi színtéren. Az amerikai közvetítők, köztük Amos Hochstein, intenzív tárgyalásokat folytatnak a térségben, hogy elérjék a harcok lezárását. Egyes megfigyelők azonban megkérdőjelezik, hogy a Netanjahu által kínált „répa” képes-e enyhíteni a konfliktust és megmenteni a foglyokat, miközben Izrael továbbra is szigorú katonai fellépést alkalmaz.
Borítókép: Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a Netzarim-folyosónál, amely Izrael fő katonai ellátási útvonala (Fotó: AFP)