Trump visszatérése új kapukat nyithat Ázsiában Magyarország számára

Donald Trump visszatérésével Magyarország új külpolitikai lehetőségeket kapna a keleti nyitásban, a hangsúlyt Kína helyett az USA-barát ázsiai országokra helyezve. Horváth Csaba Barnabás, a Danube Institute vezető kutatója szerint ez a váltás erősítené hazánk amerikai kapcsolatait, és előnyös partnerségeket hozhatna Indiával, Japánnal, valamint a délkelet-ázsiai térséggel.

2024. 11. 05. 20:08
Donald Trump volt amerikai elnök és republikánus elnökjelölt beszédet mond.
Donald Trump volt amerikai elnök és republikánus elnökjelölt beszédet mond. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horváth Csaba Barnabás, a Danube Institute vezető kutatója úgy véli, hogy Donald Trump esetleges visszatérése az elnöki székbe fokozni fogja a Kínával szembeni szuperhatalmi versengést, ideértve a kereskedelmi háborút is. Magyarország számára ez lehetőséget jelenthet arra, hogy keleti nyitását az USA-barát ázsiai országok felé irányítsa, megőrizve jó viszonyát az Egyesült Államokkal. 

Ebben az esetben hasznos lehet a magyar külpolitika eddig elsősorban Kínára fókuszáló keleti nyitásának Ázsia USA-barát felére helyezni át a hangsúlyt, azaz Indiára, Japánra, Dél-Koreára, Délkelet-Ázsiára és az öböl-menti államokra.

– fogalmazott Horváth Csaba Barnabás.

Az USA-barát ázsiai államok – az Öböl-menti térségtől Indián és Délkelet-Ázsián át Japánig – földrajzilag összefüggő övet alkotnak, amelyet a szakértő szerint a Négyoldalú Biztonsági Párbeszéd, azaz a Quad irányít. 

A Quad egy, Kína sakkban tartására törekvő stratégiai koalíció az Egyesült Államok, India, Japán és Ausztrália részéről.

– mondta Horváth, hozzátéve, hogy Trump számára ez a szövetség egyre fontosabbá válhat a kínai hatalom ellensúlyozásában.

A szakértő kiemelte, hogy a Quadhoz kapcsolódva két jelentős gazdasági kezdeményezés is létezik: az Indiai és Csendes-óceáni Gazdasági Keretegyezmény (IPEF) és az India–Közel-Kelet–Európa Gazdasági Folyosó (IMEC). Az IPEF-nek tagja a Quad országain kívül Dél-Korea, Új-Zéland és az ASEAN országok nagy része is. 

Az IMEC pedig az Egyesült Államok, az Európai Unió, India, Izrael, az Egyesült Arab Emírségek, Jordánia és Szaúd-Arábia részvételével létrehozott gazdasági folyosó, amely Horváth szerint „alternatívaként kíván megjelenni a kínai Új Selyemúttal szemben, Európa és India között.”

A két kezdeményezés egyedi jellemzője, hogy 

a kommunista vezetésű Kínával ellentétben e két kezdeményezés ázsiai tagállamainak túlnyomó többségét konzervatív kormányok vezetik

– tette hozzá a szakértő. 

Trump elnöksége alatt ezek a partnerségek valószínűleg még nagyobb figyelmet kapnának, hiszen ha Donald Trump valóban fokozza a Kínával való versengést, akkor ebben nagy valószínűséggel kulcsszerephez fog jutni e két kezdeményezés, amelyek Magyarország számára is új lehetőségeket jelenthetnek.

Horváth hangsúlyozta, hogy Magyarország számára az USA-barát ázsiai országok felé történő nyitás gazdaságilag is kifizetődő lehet, hiszen míg az Egyesült Államokkal szembenálló Kína gazdasági növekedése jelentős lassulást mutat, addig az Egyesült Államokkal többnyire jó viszonyt ápoló India és Délkelet-Ázsia növekedése gyorsul.

A szakértő szerint ezek a térségek a következő évtizedekben akár át is vehetik Ázsia növekedésének motorja szerepét, amely hosszú távú lehetőségeket biztosíthat Magyarország számára a keleti nyitás stratégiájában.

Borítókép: Donald Trump republikánus elnökjelölt beszédet mond. (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.