A Berlini Szabadegyetem (FU) úgy döntött, hogy a zsidók elleni pogromokról szóló vándorkiállítás nem lesz megtekinthető az egyetem épületében. Ehhez az intézmény előcsarnoka „valószínűleg nem megfelelő” – mondta az intézmény szóvivője a Tagesspiegelnek.
Az egyetem vezetősége attól tart, hogy a kiállítás „érzelmileg erősen megmozgathatja annak látogatóit”, és „nem megfelelő” vitákat válthat ki.
Az intézmény szerint a kiállítás bemutatására egy múzeum alkalmasabb, „ahol a szakértők és a látogatók megfelelő kontextusban gondolkodhatnak és vitatkozhatnak”.
A tárlatot az angol Nemzeti Holokauszt Múzeum szervezi és értetlenül áll az egyetem döntése előtt.
A berlini egyetem a Friedrich Meinecke Történeti Intézettel közösen már korábban tervezte, hogy a tárlatot tudományos és nyilvános rendezvények kísérőprogramjaként szervezik meg. November végén azonban közölték, hogy a kiállításra már nem kerülhet sor, írta a Junge Freiheit.
A kiállítás címe Az ördögi ciklus, és összesen öt pogromnak kíván emléket állítani, amelyeknek zsidók estek áldozatul az elmúlt száz évben: Berlinben 1938-ban (Kristályéjszaka), Bagdadban 1941-ben, a lengyelországi Kielcében 1946-ban, a jemeni Ádenben 1947-ben és a Hamász terrortámadásán 2023. október 7-én, a helyi zsidó kultúrát bemutató tárgyakkal.
A kiállításon a pogromokról készült képeket, valamint különböző antiszemita szerzőktől származó, az adott eseményekhez kapcsolódó idézeteket mutattak volna be: Hitler, Mohammed Amin al-Husszeini palesztin vezető vagy a Hamász ideológusai. A kiállítás forgatókönyve szerint a „zsidógyűlölet pszichológiáját” is be kell mutatni.
A kiállítási szövegek a „baloldali szélsőségesek és az iszlamisták közötti szövetségről” is szólnak, amely jelenleg zsidóellenes narratívákat terjeszt.
Az elmúlt hónapokban többször is tüntettek Izrael-ellenes csoportok a berlini egyetem campusán. Tavasszal és nyáron a diákok több alkalommal is elfoglalták az előadótermeket. Februárban az egyetem egyik zsidó hallgatóját egy arab diáktársa megverte.