A Covid–19 öt éve: tartós változások és múló trendek

Öt évvel ezelőtt a WHO világjárványnak nyilvánította a koronavírust. A pandémia tartósan átformálta életünket, de a kezdeti sokkhatásból született néhány jelenség már a múlté.

Forrás: ihpi.umich.edu2024. 12. 31. 14:09
Fotó: AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2019 decemberében a kínai Vuhan város egészségügyi bizottsága tüdőgyulladásos megbetegedésekről számolt be, ami gyökeresen átformálta az életünket. 2020. március 11-én a WHO világjárványnak nyilvánította a koronavírus-fertőzést. A lezárások, a maszkviselés és a távolságtartás mindennapossá vált. 

A home office és a távoktatás elterjedt, az online egészségügyi szolgáltatások pedig új dimenzióba léptek. A pandémia gazdasági hatásai is jelentősek voltak: vállalkozások szűntek meg, az ellátási láncok megbénultak, a kormányok pedig hatalmas ösztönzőcsomagokat vezettek be.

A pandémia új trendeket is szült. A használt autók piacának fellendülése a tömegközlekedés kerülésével, az alkatrészhiány okozta újautó-hiánnyal függött össze. Ugyancsak a bezártság és a szorongás hatására nőtt az állatok örökbefogadásának száma és az online állatgondozási szolgáltatások népszerűsége. Az érintésmentes fizetési módok elterjedése szintén a járvány következménye, ami várhatóan tartósan megmarad. A videójáték-ipar is profitált a megnövekedett keresletből.

A járvány kényszerűségből fakadó digitális átállás is tartós változásokat hozott. Bár a home office nem minden esetben váltotta ki az irodai munkát, széles körben elterjedt, és a hibrid munkavégzés a jövő munkaformájaként tűnik fel. A távmunkával kapcsolatos tapasztalatok és igények átalakították az irodai terek tervezését és funkcionalitását is. 

A járvány alatt sok mindenről – az immunrendszerről, a vírusok terjedéséről, a vakcinák fontosságáról – többet tudtunk meg. A média szerepe is megnőtt, de sajnos a félretájékoztatás is. A járvány hatásai azonban nemcsak a digitális és egészségügyi területekre korlátozódtak. Az online kereskedelem rohamos fejlődése, az önjelölt szakértők megjelenése, és a társadalmi interakciók átalakulása mind-mind a Covid–19 világjárvány mély és tartós hatásait tükrözi.

A koronavírus-járvány elleni küzdelemben kulcsszerepet játszottak a vakcinák, amelyek kifejlesztésében Karikó Katalin magyar biokémikus és kutatóbiológus is meghatározó szerepet töltött be. 2023-ban ő és amerikai kollégája, Drew Weissman közösen kapták meg az orvosi és élettani Nobel-díjat az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztését lehetővé tevő alapkutatásukért. Karikó Katalin ezzel az első magyar Nobel-díjas nő lett.

Borítókép: Karikó Katalin. (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.