A Meta saját atomerőművek építését tervezi

A Meta, a Facebook és az Instagram anyavállalata bejelentette, hogy saját atomerőművek építését tervezi, hogy kielégítse a mesterséges intelligencia (AI) gyorsan növekvő energiaigényét.

Forrás: eXXpress2024. 12. 05. 15:35
Föld és atomenergia
Föld és atomenergia Fotó: Victor de Schwanberg Forrás: Science Photo Library/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az úttörő döntés valószínűleg nagy hatással lesz a vállalat energiastratégiájára az elkövetkező években, az első reaktorokat a 2030-as évek elején fogja üzembe helyezni az Egyesült Államokban. A Meta egy és négy gigawatt közötti új atomerőművi kapacitás létrehozását tervezi, ami nagyjából egy átlagos amerikai atomerőmű teljesítményének felel meg, írta az EXXpress.

"Fermi 2" atomerőmű a kukoricatáblán túl,  Monroe, Michigan, USA
Fermi 2 atomerőmű a kukoricatáblán túl, Monroe, Michigan, USA (Fotó: AFP/Connect Images)

A mesterséges intelligencia és annak energiaigénye

A döntés mozgatórugója az AI, azaz a mesterséges intelligencia miatt robbanásszerűen megnövekedett energiafogyasztás. Az előrejelzések szerint az Egyesült Államokban az adatközpontok energiafogyasztása 2030-ra megháromszorozódhat. Ehhez további 47 gigawattnyi termelési kapacitásra lenne szükség, ami hatalmas kihívást jelentene a meglévő elektromos hálózat számára.

Ebben az összefüggésben a Meta az atomenergiát nélkülözhetetlen forrásnak tekinti az AI-ipar növekvő igényeinek kielégítéséhez, miközben biztosítja a stabil, megbízható energiaellátást.

A Meta AI logó egy okostelefonon jelenik meg ezen a fotóillusztráción
Meta AI-logó egy okostelefonon (Fotó:NurPhoto /AFP/Jonathan Raa)

Az ambiciózus tervekhez a Meta tapasztalt partnereket és fejlesztőket keres, akik képesek az atomerőművek építését és engedélyezését előmozdítani, melyre pályázatot szeretnének kiírni.

A nagy reaktorok és a kisebb moduláris reaktorok (SMR) egyaránt szóba kerülnek, amelyeket rugalmasságuk és költséghatékonyságuk miatt a jövő útjának tartanak. Ezek a kompakt reaktorok jelenleg még a fejlesztési szakaszban vannak, de 2030-ra készen állhatnak a használatra.

Az elképzelés megvalósítása azonban nem lesz akadályoktól mentes. Az atomerőművek építése nemcsak rendkívül tőkeigényes, hanem szigorú szabályozási követelmények is vonatkoznak rá, amelyek megnehezíthetik az erőművek befejezését. Kérdéses továbbá az urán és más, a reaktorok működéséhez nélkülözhetetlen fontos erőforrások rendelkezésre állása is.

Borítókép: Föld és atomenergia (Fotó: Science Photo Library/AFP/Victor de Schwanberg)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.