A németek egyszerűen nem akarnak atomenergiát használni

Amerikai kutatók szerint 14 német atomerőművet lehetne újraindítani, ha lenne rá politikai akarat.

Forrás: Junge Freiheit2024. 12. 28. 7:46
A leállított német brokdorfi atomerőmű
A leállított német brokdorfi atomerőmű Fotó: Georg Wendt Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két évvel ezelőtt az amerikai Radiant Energy Group (REG) bemutatott egy tanulmányt a „német atomerőművek élettartamának meghosszabbításáról és újraindításáról”. Az eredmények értékelése azonban „irreleváns volt az atomenergia kereskedelmi célú villamosenergia-termelésre történő felhasználásának megszüntetéséről szóló döntés mellett” – mondta Christian Kühn akkori környezetvédelmi államtitkár, írja a Junge Freiheit.

Inge Paulini, a Szövetségi Sugárvédelmi Hivatal (BfS) elnöke és Christian Kühn (Bündnis90/Die Grünen, a Szövetségi Környezetvédelmi és Természetvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára
Inge Paulini, a Szövetségi Sugárvédelmi Hivatal (BfS) elnöke és Christian Kühn (Bündnis90/Die Grünen), a Szövetségi Környezetvédelmi és Természetvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára
Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Joerg Carstensen

Csak a politikai akaraton múlik

A chicagói székhelyű REG stratégiai tanácsadó cég most egy új tanulmányt mutatott be a németországi atomerőművek újraindításának lehetőségéről. A tanulmány kitér ennek az összetett kérdésnek minden lényeges szempontjára, a két legsürgősebb intézkedés a leszerelt reaktorok lebontására vonatkozó azonnali moratórium, valamint az atomtörvény módosítása, amely lehetővé tenné az atomerőművek újbóli üzemeltetését.

A 31 atomreaktorból összesen 14 van olyan állapotban, hogy lehetséges volna az újraindításuk. A legjobb állapotban az észak-németországi Brokdorf és Emsland atomerőművek vannak, amelyek együttesen 2745 megawatt (MW) kapacitással rendelkeznek, ami kilencvenszázalékos kihasználtság mellett évi 21 terawattóra (TWh) szén-dioxid-mentes és folyamatos áramlásnak felel meg.

Ez majdnem eléri azt a 28 TWh nettó villamos energiát, amelyet Németország idén eddig importált, és jelentősen tehermentesítené a német villamosenergia-piacot, írja a lap. Az újraindítás költségei erőművenként körülbelül egymilliárd euróra tehetők. Ehhez azonban általános engedélyre és politikai akaratra van szükség. Jó megoldás lenne, ha az atomenergia-termelés törvényileg elismert lenne, mint „a közérdeken felüli, valamint a közegészségügy és a közbiztonság érdekében”. 

A leállított brokdorfi atomerőmű
A leállított brokdorfi atomerőmű 
(Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Georg Wendt)

A 2. kategóriában a grohndei atomerőmű (1369 MW kapacitás) emelkedik ki: itt eddig csak a turbina/generátor területén történtek bontási intézkedések. Az újraindítás 2028-ra lenne lehetséges. A költségek egy- és hárommilliárd euró között lennének. A fennmaradó hat 2. kategóriájú atomerőmű (Gundremmingen B&C, Isar 2, Krümmel, Neckarwestheim 2, Philippsburg 2) esetében az újraindítás 2032-re lehetséges.

A közvélemény nagyobb problémát jelent. Felmérések szerint a megkérdezettek mindössze 23 százaléka ellenzi még mindig szigorúan az atomenergiát. Kétharmaduk szeretné, ha továbbra is használnák. Az új kormány lehetőséget adna az atomerőművek kivezetésének visszafordítására. De ha Friedrich Merz kancellárként a Zöldektől vagy a szociáldemokratáktól függ majd, akkor jó az esélye annak, hogy az atomerőművek kivezetése tekintetében semmi alapvető változás nem történik., összegezte a Junge Freiheit.

Borítókép: A leállított német brokdorfi atomerőmű (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Georg Wendt)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.