Aggódnak a németek, tovább hanyatlik a gazdaság

A német lakosság jelenleg a gazdasági helyzetet tartja a legégetőbb problémának, az ARD legújabb felmérése szerint rosszabbnak ítélik meg, mint 15 éve. Ez a választások előtt a CDU/CSU malmára hajthatja a vizet.

Forrás: Tagesschau2024. 12. 06. 20:58
A német Volkswagen (VW) autógyártó logója 2024. december 4-én látható a cég központi németországi Wolfsburgban található épületén
A német Volkswagen (VW) autógyártó logója 2024. december 4-én látható a cég központi németországi Wolfsburgban található épületén Fotó: Ronny Hartmann Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az adventi időszak sok németnek nem az ünnepvárásról, hanem a munkahelye elvesztéséről szól. Csak az autóiparban és a beszállítóiparban több ezer munkahely megszűnését jelentették be, de további munkavállalók tízezreinek kell aggódniuk amiatt, hogy 2025-ben lesz-e munkájuk, és ha igen, hogyan, írja a Tagesschau.

A bajorországi kisváros Abensberg történelmi központja
A bajorországi kisváros, Abensberg történelmi központja (Fotó:  NurPhoto/AFP/Michael Nguyen)

Ezt a számok is tükrözik: a mintegy 46 millió német foglalkoztatott közül minden ötödik (21 százalék) jelenleg a saját munkahelye miatt aggódik, az emberek háromnegyede aggódik a német gazdaság miatt úgy általában, fele pedig az emelkedő árak és az időskori pénzgondok miatt töri a fejét.

Az állampolgárok közel fele (46 százalék) szerint a jelenlegi életszínvonaluk nem fenntartható, sokan közülük (37 százalék) attól is félnek, hogy elveszíthetik otthonukat. Ezen aggodalmak leginkább a fiatalok (18–34 évesek) és az alacsonyabb jövedelműek körében tapasztalhatók, derült ki az ARD DeutschlandTrend felméréséből.

A német gazdaság állapotát utoljára a 2000-es évek végén, az euróválság idején értékelték ilyen rosszra a felmérések, amit ráadásul sokan úgy vélnek, később csak rosszabb lesz.

A Berlint fojtogató gazdasági problémák ellenére a hét elején Kijevbe látogatott Olaf Scholz hangsúlyozta, hogy Németország továbbra is Ukrajna legnagyobb támogatója lesz Európában, sőt azt is bejelentette, hogy 650 millió euró értékű támogatást biztosítanak decemberben.

A problémák megítélése az elmúlt négy évben  jelentősen eltolódott. A bevándorlást továbbra is sürgető kérdésnek tekintik, de a klímavédelem sokkal kevésbé érdekli az embereket. A legnagyobb változás azonban a gazdaságban történt: azt 2023 áprilisa óta egyre nagyobb problémaként érzékelik. 

A CDU/CSU-tól gazdasági kompetenciát várnak

A közelgő Bundestag-választáson a választók számára döntő tényező lesz, hogy melyik pártnak vannak meggyőző elképzelései arról, hogyan lehet Németországot gazdaságilag helyrehozni és az inflációt kordában tartani.

Történelmileg ezeket a kompetenciákat a Kereszténydemokrata Uniónak (CDU) tulajdonítják, ami Friedrich Merz kancellárjelölt, pártelnök erősödésén is látszik. A válaszadók 37 százaléka gondolja úgy, hogy a CDU és a Kereszténszociális Unió (CSU) pártszövetsége tudná leginkább a gazdaságot megerősíteni, de a védelmi politika kivételével minden területen kompetensebbnek tartják a kereszténydemokratákat, mint a jelenleg kormányzó szociáldemokratákat (SPD).

Friedrich Merz, a CDU szövetségi elnöke és a CDU/CSU parlamenti frakciójának elnöke
Friedrich Merz, a CDU szövetségi elnöke és a CDU/CSU parlamenti frakciójának elnöke (Fotó: dpa Picture-Alliance /AFP/Carsten Koall)

A Zöldek esetében az eredmények vegyesek. Míg a párt a külpolitikában némileg nagyobb bizalmat élvez, az éghajlat- és környezetvédelmi politikában, valamint a menekült- és menekültpolitikában jelentősen alulmarad.

Az AfD minden szakpolitikai területen megnyeri a választók bizalmát, és egyes területeken, különösen a fiatalabb szavazók körében, csúcsértékeket ér el: a 18–34 évesek körében a legtöbben a nyugdíjellátás, az adópolitika és a menekültpolitika területén bíznak az AfD-ben, míg a szociálpolitikában még a legutóbbi szövetségi választáshoz képest is alacsonyabbak a baloldaliakkal szembeni elvárások. A Sahra Wagenknecht Szövetséget (BSW) leginkább az Oroszország- és Ukrajna-politikában ismerik el kompetensnek.

A változás iránti vágy látszik

A válaszadók mintegy fele (48 százalék) úgy látja, hogy Németországban alapvető változásokra van szükség (+8 százalék 2021 szeptemberéhez képest); további 46 százalék támogatja a korrekciót (-5 százalék), és csak 3 százalék (-3 százalék) gondolja úgy, hogy a dolgoknak maradniuk kell a jelenlegi állapotukban.

A németek többsége utoljára 2005 szeptemberében szeretett volna hasonló reformokat az országban, amikor Angela Merkelt (CDU) hétévnyi, Gerhard Schröder vezette vörös–zöld kormányzás után szövetségi kancellárrá választották. Akkoriban a csúcsokat döntő munkanélküliség volt a legnagyobb probléma.

A politikusokban kevésbé bíznak a németek

A februári választáson induló jelöltek népszerűsége mindenhol alacsony: Friedrich Merz munkájával 30 százalék, a zöldpárti Robert Habeckével 29 százalék, Olaf Scholz szociáldemokrata kancellárral pedig 23 százalék elégedett. Az AfD-s vezető Alice Weidel 21 százalékos, a baloldali Sahra Wagenknecht (BSW) és a szabaddemokrata Christian Lindner (FDP) egyenként 20 százalékot ért el.

Alice Weidel, az AfD parlamenti frakciójának vezetője és az AfD országos elnöke felszólal a Bundestag plenáris ülésén a szövetségi kancellár kormánynyilatkozata után
Alice Weidel, az AfD parlamenti frakciójának vezetője és az AfD országos elnöke felszólal a Bundestag plenáris ülésén a szövetségi kancellár kormánynyilatkozata után (Fotó: dpa Picture-Alliance/AFP/Michael Kappeler)

A legfrissebb felmérésben még mindig egyértelműen a CDU/CSU a legnagyobb erő.

Egy most vasárnapi választáson a felmérés szerint a kereszténydemokrata CDU/CSU 32 százalékot, míg az AfD 18 százalékot kapna. A szociáldemokraták 16 százalékra, a Zöldek 14 százalékra számíthatnának. A baloldali BSW az ötszázalékos parlamenti küszöb környékén billeg, a szabaddemokraták azonban a Baloldalhoz hasonlóan nem érik el a mandátumküszöböt a többi kispárthoz hasonlóan.

Borítókép: A német Volkswagen (VW) autógyártó logója 2024. december 4-én látható a cég központi németországi Wolfsburgban található épületén (Fotó: AFP/Ronny Hartmann)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.