Brit parlamenti döntés: támogatást kapott az eutanázia legalizálása

A brit parlament alsóháza 330-275 arányban megszavazta az asszisztált halált legalizáló törvényjavaslatot, amely lehetővé tenné, hogy a terminális állapotú betegek orvosi segítséggel véget vethessenek életüknek. Miközben az új törvény támogatói a méltóságos halált hangsúlyozzák, ellenzői szerint a javaslat veszélyeket rejthet.

2024. 12. 01. 16:01
A brit parlament alsóházi ülésterme.
A brit parlament alsóházi ülésterme. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Királyság parlamentje 330 igen és 275 nem szavazattal előzetesen jóváhagyta az asszisztált halál legalizálásáról szóló törvényjavaslatot, amely lehetővé tenné, hogy mentálisan alkalmas, hat hónapnál rövidebb várható élettartamú, végstádiumú betegek orvosi segítséggel vethessenek véget életüknek. A döntést egy évtizede zajló vita előzi meg, de a törvényjavaslat még további parlamenti vizsgálatokat és módosításokat igényel.

Az asszisztált halál lehetősége jelenleg csak néhány országban elérhető, mint például Kanada, Új-Zéland és egyes amerikai államok. Az Egyesült Királyság most a világ egyik legnépesebb nemzeteként csatlakozhat ehhez a kis klubhoz, feltéve, hogy a javaslat a további törvényhozási akadályokon is átmegy.

A törvényjavaslat megosztotta a brit törvényhozókat, akik szabad lelkiismereti szavazást kaptak az ügyben. A vita során kitűnt, hogy a kérdés messze túlmutat a politikai hovatartozásokon. Egyes képviselők az emberi méltóság melletti érvként tekintenek a javaslatra, míg mások a lehetséges visszaélésektől tartanak.

Kim Leadbeater, a törvényjavaslatot támogató munkáspárti képviselő, szerint az új szabályozás a világ legszigorúbb biztonsági intézkedéseit tartalmazná. A döntést két orvos és egy bírósági bíró hagyná jóvá, miközben minden külső nyomásgyakorlás súlyos bűncselekménynek számítana.

Az ellenzők között kiemelkedik Rachael Maskell munkáspárti képviselő, aki szerint az Egyesült Királyság jelenlegi egészségügyi rendszere nem alkalmas az ilyen jellegű döntések támogatására. 

Először a palliációs rendszerünket kellene megerősítenünk

– mondta. Más képviselők, köztük Danny Kruger konzervatív politikus, arra figyelmeztettek, hogy a törvény kiskapui visszaélésekhez vezethetnek, és 

nem lehet olyan törvényt alkotni, amely teljes mértékben biztonságos.

A törvényjavaslat következő állomásai a Lordok Háza és további bizottsági vizsgálatok. Bár a nyilvános támogatottság egyértelműen az asszisztált halál legalizálása mellett áll, a javaslat sorsa továbbra is bizonytalan. Mindkét oldal érvei erős érzelmeket váltanak ki, így a vita várhatóan még hosszú hónapokig folytatódik.

Borítókép: A brit parlament alsóházi ülésterme (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.