A dél-koreai elnök, Jun Szuk Jol váratlanul, egy késő esti televíziós beszédében rendkívüli hadiállapotot hirdetett az országban. A bejelentés szerint a lépés célja a kommunista Észak-Korea fenyegetése elleni védelem, valamint az állam ellenségeinek számító erők felszámolása.
Az elnök kijelentette, hogy kénytelen volt megtenni ezt a drasztikus lépést a szabad és alkotmányos rend megóvása érdekében.
A bejelentés heves reakciókat váltott ki. A Demokratikus Párt vezetője, Li Dzse Mjung alkotmányellenesnek nevezte a lépést, és behívta a párt képviselőit a parlamentbe, hogy megakadályozzák a hadiállapot bevezetését. Friss jelentések szerint a rendőrség blokkolja a parlament épületének bejáratát, megakadályozva a képviselők bejutását.
A dél-koreai hadsereg kijelentette, hogy fenntartja a szükségállapotot, amíg azt fel nem oldja Jun Szuk Jol elnök, annak ellenére, hogy a parlament megszavazta annak érvényesítésének megakadályozását – közölte az ország nemzeti műsorszolgáltatója – írta a BBC.
A dél-koreai média értesülései szerint a hadsereg felfüggesztette a parlament minden tevékenységét, megakadályozva a képviselők bejutását az épületbe. Tömeges rendőri jelenlétről számolnak be a parlament előtt.
Egy cambridge-i egyetemi professzor, aki Szöulból jelentkezett be, meglepetését fejezte ki a váratlan helyzet láttán, ugyanis a város utcáin semmi sem érezhető.
A hadiállapot bevezetésének hátterében állítólag a költségvetési viták, valamint a Jun Szuk Jol elnök és családját érintő korrupciós vádak állnak.
A hadiállapot bevezetése idézi az 1979-es eseményeket, amikor Park Csungszi diktátor meggyilkolása után hasonló intézkedéseket hoztak. A mostani helyzet azonban rendkívül szokatlan, és a következményei még nem láthatók. A helyzet folyamatosan változik.
A Yonhap dél-koreai hírügynökség beszámolója szerint a szöuli törvényhozás bejáratát lezárták – írta az MTI.
Tankok, páncélozott szállító járművek, lőfegyverekkel és késekkel felfegyverzett katonák fogják irányítani az országot
– hangoztatta Li Dzsemjung, az ellenzéki Demokrata Párt vezetője, akinek pártja többséggel rendelkezik a parlamentben.
A Koreai Köztársaság gazdasága visszavonhatatlanul össze fog omlani. Polgártársaim, kérlek titeket, jöjjetek a nemzetgyűléshez!
– tette hozzá. A bejelentés hírére a dél-koreai von jelentősen vesztett értékéből a dollárral szemben. A dél-koreai pénzügyminiszter közölte, hogy a kormány minden szükséges intézkedést megtesz a pénzügyi piacok stabilizálása érdekében.
A dél-koreai parlamentnek a 300-ból 190 jelen lévő tagja helyi idő szerint szerdára virradóra határozatot fogadott el a szükségállapot feloldásáról.
Vu Vonsik házelnök kijelentette, hogy a képviselők az emberekkel közösen megvédik a demokráciát. A helyi televízió tudósítása szerint időközben dél-koreai katonák próbálnak bejutni a parlament épületébe, érvényt szerezve a szükségállapotnak. A felvételeken parlamenti képviselők segédeit lehet látni, ahogy poroltókkal igyekeznek távol tartani a katonákat. Vu Vonsik felszólította a karhatalmi szerveket, hogy vonuljanak el a parlament épülete elől.
A házelnök hivatala közölte, hogy az elfogadott határozattal semmis a szükségállapot kihirdetése, a dél-koreai törvények szerint ugyanis a parlament többségi szavazással feloldhatja a szükségállapotot.
Jun Szuk Jol bejelentését követően emberek sereglettek a parlament épülete elé, követelve a szükségállapot visszavonását. A Yonhap hírügynökség szerint üdvrivalgással fogadták a parlamenti határozatot. Mindennek ellenére továbbra is katonák tartózkodnak a parlament épületében és katonai járművek parkolnak a környéken.
A szükségállapot rendelkezéseinek végrehajtásával Park Anszu vezérkari főnököt bízták meg. A hadsereg közölte, hogy a parlament és a pártok tevékenységét felfüggesztik, a sajtó pedig szintén a rendkívüli jogrend keretei között működhet. Felszólították a hónapok óta sztrájkoló orvosokat, hogy 48 órán belül álljanak ismét munkába.
Hangsúlyozták, hogy a rendkívüli jogrend megsértőit bírósági határozat nélkül őrizetbe vehetik. Mun Dzsein volt elnök az X-en fejezte ki azon reményét, hogy a parlament gyorsan közbelép a demokrácia védelme érdekében.
Felkérem az embereket, hogy csatlakozzanak, védjék meg a demokráciát, és segítsenek abban, hogy a nemzetgyűlés rendesen működhessen
– tette hozzá. A Fehér Ház egyik szóvivője közölte, hogy Washington kapcsolatban áll a szöuli vezetéssel, és szorosan nyomon követi a fejleményeket.
Borítókép: A dél-koreai elnöki hivatalból 2024. december 3-án készült felvételen Jun Szuk Jol dél-koreai elnök beszédet mond a szöuli hadiállapot kihirdetéséről. (Fotó: Handout/Dél-koreai Elnöki Hivatal/AFP)