Az Egyesült Államok Lakás- és Városfejlesztési Minisztériuma (HUD) közölte, hogy szövetségi adatok szerint több mint 770 ezer ember minősül hajléktalannak – ebben nincsenek benne azok, akik barátokkal vagy családjukkal maradnak, mert nincs otthonuk.
Ez a növekedés meghaladja a 2023-as 12 százalékos növekedést, amelyet a tárca a bérleti díjak szárnyalásának és a járványügyi segítségnyújtás megszűnésének tulajdonított. A számok alapján minden tízezer emberből 23 hajléktalan az Egyesült Államokban, a feketék aránya pedig felülreprezentált a hajléktalanok között.
„Egyetlen amerikainak sem kell hajléktalansággal szembesülnie, és a Biden–Harris-adminisztráció elkötelezett amellett, hogy minden család hozzáférjen a megfizethető, biztonságos és minőségi lakhatáshoz, amelyet megérdemel” – fogalmaz kissé ellentmondásosan a tárca közleménye.
Az egyik ok a növekvő migráció
A leginkább aggasztó tendenciák közé tartozik a családi hajléktalanság közel negyvenszázalékos növekedése – ez az egyik olyan terület, amelyet leginkább érintett a migránsok nagyvárosokba érkezése. A HUD szerint a családi hajléktalanság több mint kétszeresére nőtt a migránsok által érintett közösségekben, Denverben, Chicagóban és New Yorkban.
A katasztrófák is közrejátszottak ebben, különösen a tavalyi katasztrofális hawaii erdőtűz, amely több mint egy évszázada a leghalálosabb amerikai futótűz volt.
„A megnövekedett hajléktalanság a tragikus, de megjósolható következménye annak, hogy nem fektetnek eleget abba, amely segítene az embereknek biztonságos, megfizethető lakhatást találni és fenntartani” – nyilatkozta Renee Willis, a Nemzeti Alacsony Jövedelmű Lakhatási Koalíció ideiglenes vezérigazgatója.
Robert Marbut Jr., az Egyesült Államok hajléktalansággal foglalkozó Ügynökségközi Tanácsának volt ügyvezető igazgatója pedig szégyenletesnek nevezte a hajléktalanság elmúlt négy év során tapasztalt csaknem 33 százalékos növekedését, és azt mondta, hogy a szövetségi kormánynak fel kell hagynia az állandó lakhatás előtérbe helyezésére irányuló erőfeszítéseivel.
Több nagyvárosnak ugyanakkor sikerült csökkentenie a hajléktalanok számát. Dallasban 2022 és 2024 között 16 százalékkal csökkent a számuk. Los Angelesben 2023 óta öt százalékkal csökkent a hajléktalanok száma.