Egy rendkívül sikeres magyar uniós elnökséget zárhatunk le – jelentette ki Orbán Viktor Bukarestben, ahol Marcel Ciolacu román miniszterelnökkel tárgyalt. Felidézte, „júliusban volt olyan kedves a miniszterelnök úr és fogadott itt, akkor megállapodtunk abban, hogy egy közös terv szerint fogunk haladni az európai uniós magyar elnökség során, és célul tűztük ki, hogy a magyar elnökség alatt történjen meg a román csatlakozás a schengeni övezethez”.
Egy olyan politikai akciót kellett végrehajtanunk, amellyel az elmúlt tizenhárom éves sikertelenséget sikerességbe váltsuk. Oda jutottunk, hogy végül is megtörténik az, amiről kevesen gondolták volna, hogy pont a magyar elnökség alatt valósítható meg, ami nagyon erősen mutatja, hogy a két országnak van egy történelmi sorsközössége, és mind a ketten tudjuk, hogy az egyik ország sikere önmagában kevés. A szomszéd sikere is kell ahhoz, hogy te is sikeres legyél. Mi, magyarok már régóta abban voltunk érdekeltek, hogy Románia velünk egy övezetben legyen
– mondta a miniszterelnök a román schengeni csatlakozás kapcsán. – Amikor az osztrák–magyar határnál a sorompókat felemeltük, aztán később a szlovák–magyar határnál, aztán a szlovén–magyar határnál, és legutóbb pedig a horvát–magyar határnál is, akkor nemcsak a gazdaság lendült neki, hanem az adott térségben megváltozott az életminőség is.
Két apró tényt szeretnék mondani önöknek, ami segít ennek a komolyságát megérteni. Ugye ma 12 közúti határátkelőhely van Románia és Magyarország között. Január 1-től ennek a száma megnő 22-re. Amikor a településen lakó emberek át akartak menni a szomszéd településre, akkor eddig átlagban 37 kilométert kellett megtenniük, hogy a közúti határátkelőhelyen ez megtörténhessen. Ez most meg fog feleződni, mintegy húsz kilométerre megy le. Ez az ott élő emberek számára rengeteget jelent
– magyarázta a miniszterelnök.
Orbán Viktor új fejezetről beszélt
Leszögezte, itt a lehetőség egy új fejezetet nyitni a magyar–román kapcsolatokban. – Ennek most megvannak a bizalmi alapjai, hiszen van egy közös sikerünk. Ráadásul Magyarország fontos ország Románia számára gazdasági szempontból, és energiabiztonság szempontjából pedig Románia rendkívül fontos Magyarország számára.
A tavalyi évben mi önökön keresztül tudtunk vásárolni 1,75 milliárd köbméter gázt, és ez a Déli Áramlaton keresztül jövő gázzal együtt lényegében megoldotta Magyarország energiaszükségletét. Ezért is szeretnék köszönetet mondani a miniszterelnök úrnak. Ráadásul Románia egy megbízható tranzitország a magyar nézőpontból a nukleáris fűtőanyagok átszállítása tekintetében. És minél inkább megbénul az Ukrajnán keresztül működő energetikai együttműködés, annál inkább fontossá válik Magyarország számára a Romániával való együttműködés
– emelte ki Orbán Viktor, aki megjegyezte, a jövőről is tárgyaltak a román kollégájával. – Szeretnénk, hogyha ezekben a stratégiai ágazatokban az együttműködés a két ország között még mélyebb lenne. Magyar részről azt mondhatom, hogy Magyarország folytatni és mélyíteni akarja az együttműködést Romániával – fogalmazott.
Marcel Ciolacu román miniszterelnök megköszönte Orbán Viktornak, hogy a magyar uniós elnökség alatt sikerült tető alá hozni Románia csatlakozását a schengeni övezethez.
Ez nem vált volna lehetővé, amennyiben nem Magyarország tölti be az elnöki tisztséget
– szögezte le a román kormányfő. Elmondta, hogy alapvető cél volt mindez a románok és a román gazdaság számára, hiszen a schengeni övezethez való kapcsolódás kétszázalékos GDP-növekedést jelenthet Románia számára, ami minden bizonnyal Magyarországon is tükröződik majd. Marcel Ciolacu megjegyezte, Magyarország is az egyik legfontosabb gazdasági, kereskedelmi partnere Romániának, viszont új lehetőséget kell létrehozni annak érdekében, hogy a befektetéseket és a gazdasági kölcsönhatásokat fokozza a két ország.
Egyúttal arról is beszéltünk, hogy az Európai Unió szintjén hogyan tudunk együtt eljárni annak érdekében, hogy a gazdaságaink versenyképességét növeljük. A mai nap azon infrastrukturális és interkonnektivitási projekteket is megtárgyaltuk, amelyek a gazdaságfejlesztést támogatják majd. Egyúttal pedig regionális biztonsági kérdéseket, valamint a transzatlanti kapcsolatok jövőjét is megvizsgáltuk, hiszen jó néhány kihívással nézünk szembe
– sorolta Ciolacu, majd megjegyezte, hogy Kelemen Hunorral és a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) kiváló az együttműködés, ez pedig a jövőben sem lehet másképp.
Borítókép: Marcel Ciolacu román miniszterelnök fogadja Orbán Viktor miniszterelnököt a bukaresti Viktória Palotában 2024. december 20-án. Balról Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöke (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)