Erről tárgyalt Robert Fico Brazíliában

Robert Fico szlovák miniszterelnök brazilíai látogatása vegyes fogadtatást váltott ki. Miközben a gazdasági együttműködésről tárgyalt, a Nyugatot Ukrajna feláldozásával vádolta.

Forrás: svet.sme.sk/2024. 12. 13. 15:38
Robert Fico szlovák miniszterelnök.
Robert Fico szlovák miniszterelnök. Fotó: AGIF via AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szlovák miniszterelnök útja két figyelemreméltó eseménnyel járt. Egyrészt tárgyalásokat folytatott a három Embraer C-390 katonai szállítógép megvásárlásáról, párhuzamosan a tíz évvel ezelőtt hadrendbe állított C-27 Spartan gépek kivonásával. Másrészt pedig a brazil alelnök, Geraldo Alckmin Jugoszlávia miniszterelnökének nevezte Ficot, ami nagy diplomáciai baklövésnek számít.

Brazília a BRICS-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika) egyike, amelyekkel Fico szorosabb kapcsolatokat szeretne építeni. A miniszterelnök a BRICS-országok független külpolitikáját emelte ki, és ezt párhuzamba állította saját megközelítésével. Ezt a megközelítést viszont a Nyugat hevesen kritizálta.

Fico a látogatás során támogatta az EU és a Mercosur közötti szabadkereskedelmi megállapodást is. Ugyanakkor a brazil Jornal de Brasilia újságban adott interjújában nyíltan bírálta a Nyugatot, azzal vádolva,

 hogy Ukrajnát a háborúba sodorta, és végül feláldozza. 

A Müncheni egyezményhez hasonlította a helyzetet, és hangsúlyozta, hogy egy szláv ország miniszterelnökeként nem kíván új vasfüggönyt látni Európa és Oroszország között.

Fico az interjúban a kapcsolatok helyreállítását szorgalmazta Oroszországgal, kijelentve, hogy a háború után minden a régi kerékvágásba tér majd vissza. 

Ehhez a kijelentéshez azt is hozzátette, hogy a nemzetközi politikában a morál nem játszik szerepet. 

Ugyanakkor biztosította a nyilvánosságot arról, hogy Szlovákia, mint NATO- és EU-tagállam, biztonságban van. A miniszterelnök közös vízióról beszélt Brazíliával az ENSZ reformját illetően, és számos közös pontot talált a nemzetközi politikában.

Brazília, hasonlóan Kínához, a béke fontosságát hangsúlyozza az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban. Semleges álláspontot képvisel a konfliktusban, és nem csatlakozott a szankciókhoz. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ennek ellenére oroszpártinak minősítette Brazília álláspontját. 

Fico látogatása erősítette a Kelettel való kapcsolatokat, de kiélezte a Nyugattal való feszültséget.

 

A Müncheni egyezményt 1938. szeptember 29-én írták alá Münchenben Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország és Németország képviselői. Az egyezmény célja a csehszlovákiai Szudéta-vidék Németországhoz csatolásának biztosítása volt, a náci Németország terjeszkedési törekvéseinek kielégítése érdekében.

A megállapodás Chamberlain brit miniszterelnöknek a béke biztosítására irányuló törekvésének része volt, amely a Hitlerrel való alkudozásra és a háború elkerülésére összpontosított. Az egyezményben Csehszlovákiát nem képviselték, és a Szudéta-vidék átadására kényszerítették. Később derült csak ki, hogy a dokumentum a béke helyett a háborút készítette elő. A „békés” megoldás Csehszlovákia területének és szuverenitásának megsértését jelentette, és a náci Németország további terjeszkedését ösztönözte. A megállapodás a béke iránti illúziókat erősítette, de a béke helyett a náci agresszió útját egyengette. A későbbi történelmi események bizonyították az egyezmény kudarcát.

Borítókép: Robert Fico szlovák miniszterelnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.