Észak-Korea több mint 1100 katonája esett áldozatul vagy sebesült meg az ukrajnai háborúban, állítja a dél-koreai vezérkari főnökök egyesített bizottsága (JCS). A jelentések szerint Phenjan csapatai az ukrán hadsereg drón- és rakétatámadásainak célpontjaivá váltak, különösen az oroszországi Kurszk régióban, ahol heves harcok zajlanak. Az észak-koreai katonák szerepvállalása a frontvonalakon Oroszország katonai támogatásának részeként történt, miután Putyin és Kim Dzsong Un védelmi paktumot írt alá.
A JCS szerint Észak-Korea további erősítéseket készül küldeni, miközben modernizálja katonai képességeit. A hírszerzési információk alapján Phenjan önmegsemmisítő drónokat, rakéta-sorozatvetőket és önjáró tüzérségi eszközöket szállít Oroszországnak.
Ez a háborús tapasztalatok révén jelentős változásokat eredményezhet Észak-Korea hagyományos hadviselési stratégiájában.
A konfliktusban Észak-Korea csapatai súlyos veszteségeket szenvedtek az ukrán drónok és rakéták ellen, amelyekkel szemben a katonák felkészületlennek bizonyultak. Dél-koreai politikusok szerint az észak-koreai csapatokat „eldobható egységekként” vetették be, ami tovább növelte az áldozatok számát.
Észak-Korea és Oroszország katonai együttműködése aggodalomra ad okot Szöul számára. A JCS figyelmeztetett, hogy a háború során szerzett tapasztalatok Észak-Korea növekvő katonai fenyegetését jelenthetik a térségben. Dél-Korea és Ukrajna ezért mélyíteni kívánja biztonsági együttműködését, és nem zárják ki, hogy Szöul fegyvereket szállítson Kijevnek, ami jelentős elmozdulás lenne az eddigi politikában.
Eközben Észak-Korea tagadja katonai szerepvállalását, és az Egyesült Államokat és szövetségeseit provokatív magatartással vádolja.
Egy állami nyilatkozatban Phenjan a Moszkvával fennálló kapcsolatát normális együttműködésként írta le, miközben a nemzetközi közösség Észak-Korea tevékenységeinek azonnali leállítását követeli.
A háborúba küldött csapatok számát amerikai és dél-koreai források 12 ezer főre becsülik. A katonák mellett Észak-Korea több ezer konténernyi lőszert, páncéltörő rakétát és rakétavetőt szállított, hogy támogassa Oroszországot az ukrajnai harcokban.
A háborús együttműködés várhatóan tovább mélyíti a geopolitikai szakadékot Észak-Korea és a nyugati világ között. Az Egyesült Államok és szövetségesei szerint a phenjani katonák jelenléte új szintre emeli a konfliktust, amelyben immár egy harmadik ország is közvetlen katonai szerepet vállal. Dél-Korea figyelemmel kíséri a fejleményeket, és előkészületeket tesz az északról érkező fenyegetések kezelésére, miközben a térség stabilitása egyre törékenyebbé válik.
Borítókép: Koreai Néphadsereg (KPA) fegyveres erőinek gyakorlata (Fotó: AFP)