Ezek az észak-koreai fegyverek döntő hatással lehetnek az orosz–ukrán háborúra

A Forbes információi szerint Észak-Korea jelentős mennyiségű, nagy hatótávolságú rakéta-sorozatvetőt (M1991) és önjáró tarackot (M1989) szállított Oroszországnak, ami jelentősen erősítheti az orosz hadsereg tűzerejét az ukrajnai háborúban.

Forrás: forbes.com2024. 12. 02. 7:54
Vlagyimir Putyin és Kim Dzsong Un
Vlagyimir Putyin és Kim Jong Un Fotó: AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szállítmány az információk szerint tartalmazza a nagy hatótávolságú M1991 rakéta-sorozatvetőket, amelyek akár 60 kilométerről is képesek eltalálni a célpontokat, valamint az M1989 típusú 170 mm-es önjáró tarackokat, amelyek 40 kilométeres hatótávolsággal rendelkeznek.

Az M1991 rakéta-sorozatvető jelentős fejlesztést jelentene az orosz tüzérség számára.

A rendszer 240 mm-es rakétákat képes kilőni, amelyek súlya 187 kg, és messze meghaladják a legtöbb Ukrajnában jelenleg használt tüzérségi rendszer képességeit, kivéve az amerikai HIMARS rendszereket. Az M1991-es rendszerek képesek lennének célpontokat támadni Ukrajna területén, beleértve a frontvonal menti erődítményeket, valamint az ukrán tüzérségi pozíciókat. 

A rakéta hatótávolsága lehetővé tenné, hogy akár olyan városokat is elérjen, mint Harkov.

Az M1989 önjáró tarackok szintén komoly erősítést jelentenének az orosz tüzérség számára. Ezek a rendszerek 45 kg-os, 170 mm-es lövedékeket képesek kilőni 40 kilométeres távolságra. Észak-Korea már korábban is szállított lőszert és ballisztikus rakétákat Oroszországnak, és állítólag több mint 10 000 katonát küldött az ukrajnai háborúba. 

Szövetség Oroszország és Észak-Korea között

Ahogy arról lapunk is beszámolt, Oroszország és Észak-Korea katonai kapcsolatainak megerősítéséről szóló találkozóra került sor 2024. november 30-án, amikor Andrej Belouszov orosz védelmi miniszter találkozott Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel Phenjanban. 

A látogatás célja a két ország közötti védelmi képességek fejlesztése és a katonai együttműködés fokozása volt. Kim Dzsong Un hangsúlyozta, hogy Észak-Korea elkötelezetten támogatja Oroszországot, míg Belouszov a két ország közötti növekvő együttműködést emelte ki. A látogatás a háborús feszültségek eszkalálódása közepette zajlott, hiszen Észak-Korea csapatokat telepített Nyugat-Oroszországba Moszkva támogatására. 

Nyugati aggodalmak szerint a fegyverkereskedelem is bővülhet, Észak-Korea tüzérségi lövedékeket és lőszereket szállíthat Oroszországnak, míg Moszkva fejlett technológiákkal és fegyverrendszerekkel segítheti Phenjant, előmozdítva annak rakéta- és nukleáris programját.

Borítókép: Vlagyimir Putyin és Kim Dzsong Un (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.