Nem ez az első alkalom, hogy személyesen tárgyal Ferenc pápa Orbán Viktorral, a jelenlegi geopolitikai helyzet azonban azt sejteti, hogy kulcsfontosságú találkozóról lehet szó.
A magyar kormányfő első alkalommal 2016. augusztus 28-án találkozott az egyházfővel, amikor Ferenc pápa fogadta az európai katolikus vezetők csoportját. 2021-ben a szentatya ellátogatott Budapestre, hogy személyesen celebrálja az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszust záró ünnepi szentmisét. A szertartást megelőzően a magyar kormányfő a Hősök terén, a Szépművészeti Múzeumban fogadta Ferenc pápát. A találkozón részt vett Áder János korabeli köztársasági elnök és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is.
A magyarországi parlamenti választásokat követően 2022. április 21-én Orbán Viktor, mint újra megválasztott miniszterelnök látogatott el a szentatyához, hogy a világban dúló konfliktusok, elsősorban az ukrán–orosz háború mielőbbi befejezéséről tárgyaljanak. Az ezt követő évben újból találkozhatott a magyar kormányfő Róma püspökével, amikor 2023-ban Ferenc pápa háromnapos apostoli látogatást tett Magyarországon. Az olasz lapok megemlítik, a katolikus egyházfő Budapesti látogatásakor elismerően szólt a magyar születési és családpolitikáról.
Az olasz sajtó szerint kiváltságos tengely van Ferenc pápa és a Orbán Viktor magyar miniszterelnök között éppen ezért stratégiai fontosságú lehet a jövő heti találkozó.
A jelenlegi feszültségektől terhes geopolitikai helyzetben, Donald Trump január 20-i kormányra lépésével megcsillanni látszik a remény, hogy irányváltás következik be az ukrán–orosz konfliktusban és elkezdődhetnek az egyeztetések a tűzszünet eléréséhez – írják az olasz lapok.
A Vatikán–Budapest közti privilegizált tengely alapja, hogy Ferenc pápa mindig is kiemelt érdeklődéssel követte és elismerte a magyar miniszterelnök béketörekvéseit. Azt, hogy Orbán Viktor közvetítő szerepet vállalt Moszkva és Kijev között.
Az olasz lapok kiemelik, ezt azért tudta megtenni, mert az európai országok vezetői közül ő volt az, aki fenntartotta a kapcsolatot Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, ugyanakkor határozottan ellenezte a konfliktus elmérgesedését.
Kétségtelen, hogy Ferenc pápa és Orbán Viktor az a két személy, akik jelentős lépéseket tettek az ukrán–orosz konfliktus lezárása irányában. Ferenc pápa budapesti látogatásáról visszatérve a repülőút során tartott sajtókonferencián elsőként beszélt egy titkos békemisszióról. Ezt követően 2023. június 5–6-án Matteo Zuppi bíboros az Olasz Katolikus Kar elnöke, a szentatya különleges küldöttjeként ellátogatott Kijevbe, hogy felmérje a békekötéshez szükséges feltételek lehetőségét. Majd 2023. június 29-én az olasz bíboros Moszkvában folytatta békemisszióját. A szentszéki diplomácia közvetítő szerepet vállalt a konfliktusban álló felek között, hogy hozzájárulhasson a kialakult tragikus helyzet lezárásához, és az igazságos béke eléréséhez. Zuppi bíboros végül 2023. július 17-én a Fehér Házban Joe Biden amerikai elnökkel is tárgyalt a békekötés lehetőségeiről.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök a Vatikánhoz hasonlóan konkrét lépésekben kívánta felmérni, hogy milyen lehetőségei vannak az Ukrajna és Oroszország közötti háború lezárásának. A magyar kormányfő 2024. július 2-án, egy nappal az EU Tanácsának elnökségének átvétele után, váratlan látogatást tett Kijevben. A tárgyalások során tűzszünet felgyorsítását szorgalmazta Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknél. Két nappal később, július 5-én a békemisszió részeként Orbán Viktor miniszterelnök Moszkvába is ellátogatott. Bár mindkét látogatás heves reakciókat váltott ki európai uniós körökben, a Vatikán értékelte a békekötésre irányuló konkrét törekvéseket.
Borítókép: Ferenc pápa találkozása Orbán Viktorral (Fotó: AFP)