Eközben az Európai Tanács és az EU külügyi biztosa közös nyilatkozatban hangsúlyozták, hogy a georgiai kormány lépései szembemennek az ország alkotmányában rögzített európai integrációs célokkal. Kiemelték, hogy a tüntetések az ország európai jövő iránti erős elköteleződését tükrözik.
Salome Zourabichvili elnök, aki korábban is bírálta a kormány politikáját, elítélte a rendőri erőszakot, és kijelentette, hogy a Georgiai Álom párt orosz módszereket alkalmaz az állampolgári jogok elnyomására.
Az elnök szerint Georgia „kvázi-orosz állammá” válik, ahol a kormány ellenőrzi az intézményeket, miközben az ország jövőjét Európában képzeli el. Zourabichvili követelte a választások megismétlését tisztességes körülmények között, és figyelmeztetett, hogy a kormány lépései a társadalmi szakadék mélyítéséhez vezethetnek.
Az események során különböző társadalmi csoportok is csatlakoztak a tiltakozásokhoz. A tanárok, diákok és szülők egyaránt sztrájkba léptek, hogy támogatásukat fejezzék ki az európai integráció mellett. Egy diáktüntető kijelentette:
Nem akarunk orosz nyelvű oktatást és vizsgákat, hanem szabad, európai jövőt.
Az oktatási intézmények, köztük a Tbiliszi Állami Konzervatórium is ideiglenesen bezárt a tüntetések miatt.
Irakli Kobakhidze miniszterelnök továbbra is határozottan elutasítja a tüntetők követeléseit, köztük az új választások kiírását.
Bárki, aki megszegi a törvényt, szembe fog nézni annak teljes szigorával
– jelentette ki. Kobakhidze szerint a demonstrációkat külföldről irányítják, akik destabilizálni akarják az országot. A miniszterelnök kitartott amellett, hogy a kormány nem hagyott fel az európai integrációval, csupán elutasította az „elfogadhatatlan nyugati zsarolást”, amely szerinte akadályozta az ország fejlődését.
Borítókép: Georgiában a rendőrség könnygázt és vízágyúkat vetett be az EU-párti tüntetéseken, amelyeken több tízezer ember vett részt (Fotó: AFP)