Herbert Reul, Észak-Rajna–Vesztfália kereszténydemokrata belügyminisztere „nyomozati sikerként” könyvelte el, hogy 2023-ban több klánbűncselekmény történt a tartományban mint valaha, írta a Merkur.
„Ez azt mutatja, hogy a rendőrség teszi a dolgát, és több bűncselekményt sikerült felderíteni” – mondta a közelmúltban a klánbűnözésről szóló helyzetjelentés hallatán.
A tartományi parlament ellenzéke viszont „a klánbűnözés fellegvárának” nevezi Észak-Rajna–Vesztfáliát. Tény, hogy a bűncselekmények száma ezen a területen tavaly 7000-re emelkedett, ami 6,5 százalékos növekedés az előző évhez képest, és rekordot jelent. Ezek jelentős része erőszakos bűncselekmény, például súlyos testi sértés, valamint a személyes szabadság elleni bűncselekmények, például kényszerítés vagy emberrablás volt. A származását tekintve a 4213 gyanúsított körülbelül fele német állampolgár, őket követi 770 szíriai, 580 libanoni és 407 török állampolgár.
Az állami bűnügyi hivatal (LKA) szerint a szíriai gyanúsítottak aránya 2015 óta megnégyszereződött. Achim Schmitz, az LKA nyomozója szerint azonban egyes városokban, például a Ruhr-vidéken a szíriai csoportok a már kialakult libanoni–török bűnözői klánokkal versenyeznek.
Ezt nem lehet eltitkolni.
Bűnügyi szakértők már hónapok óta figyelmeztetnek a jelenségre, nemcsak Észak-Németországban, hanem többek között Berlinben, Brémában és Alsó-Szászországban is.
Mahmoud Jaraba politológus szerint „hatalomváltás zajlik, új struktúrák alakulnak ki”.
A Szíriából érkezők túlnyomó többsége nem bűnöző, de a bűnözői klánok fokozatosan építik ki a hatalmukat. Ez hasonló fejlődés, mint ami a libanoni–török közösségben történt az 1980-as években – mondja Jaraba.
Szakértők szerint gyakran a Szíriából, esetenként Irakból származó bandák tagjai azok, akik mostanában egyre aktívabbak Németországban. Ezek a bandák máshol már régóta aktívak, de megfigyelők szerint Németországban is egyre nagyobb a befolyásuk azokra, akik nem akarnak bűnözővé válni. A 2023-as Ruhr-vidéki tömegverekedés mögött is a libanoni hátterűek és a szírek közötti konfliktus állt.
Korábban írtunk arról, hogy több száz szír és libanoni csapott össze két Észak-Rajna–Vesztfália tartománybeli városban. Észak-Rajna–Vesztfáliában drámaian megnőtt a közterületeken elkövetett késes erőszakcselekmények száma: tavaly 43 százalékos növekedést – 3540 esetet – regisztráltak. A solingeni terrortámadást követően a tartomány kormánya 400 millió eurós biztonsági csomagról döntött.