A gázai konfliktus lezárására irányuló tárgyalások új fordulatot vettek, miután Izrael és a Hamász megkezdte a szabadon bocsátandó személyek névsorainak cseréjét. Egy jelentés szerint egyiptomi közvetítéssel zajló tárgyalások során a Hamász kairói képviselői átadták azokat a neveket, akiket egy lehetséges tűzszünet kezdeti fázisában szabadon engednének.
Ez elsősorban időseket és egészségügyi problémákkal küszködő túszokat jelent.
Meglepő fordulatként négy amerikai állampolgárságú túsz neve is szerepel a listán, akik nem tartoznak az előző kategóriába. A hét, kettős amerikai–izraeli állampolgárságú túszból négyet Izrael már halottnak nyilvánított,
így a lista tartalma további kérdéseket vet fel.
A Hamász emellett átadott egy listát azokról a palesztin foglyokról is, akiknek szabadon engedését követeli a túszokért cserébe. Izrael jelenleg vizsgálja a listát, valamint egy izraeli tárgyalócsoport érkezett Kairóba a további egyeztetésekre. A névsorok cseréje a tárgyalások előrehaladott szakaszát jelzi, korábban a tűzszünet és a harcok leállítására összpontosítottak.
A tárgyalásokat több fél segíti, köztük az Egyesült Államok, Egyiptom, Katar és Törökország.
Az egyiptomi közvetítők által javasolt megállapodás egy két hónap hosszú tűzszünetet és egy több fázisból álló izraeli kivonulást tartalmaz Gázából. Ez idő alatt a felek egy állandóbb békemegoldáson dolgoznának, ami lehetővé tenné a humanitárius segélyek bejuttatását Gázába.
A Hamász beleegyezett a 60 napos átmeneti időszakba.
A korábbi tárgyalási patthelyzet oka a Hamász állandó tűzszünetre és az izraeli csapatok teljes kivonására vonatkozó követelése volt, míg Izrael csak ideiglenes tűzszünetet és a csapatok Gázában való jelenlétének fenntartását támogatta.
A mostani optimizmus Trump elnök megválasztásához is köthető.
Egyiptomi források optimisták, és remélik, hogy a megállapodás Trump beiktatása előtt létrejöhet. A tárgyalások során szóba került egy, a Hamász és a Fatah (Palesztin Nemzeti Felszabadítási Mozgalom) között létrehozandó közösségi támogató bizottság is, amely Gáza adminisztrációját látná el a háború után. Az egyiptomi titkosszolgálat jelenleg Mahmúd Abbászt, a Palesztin Hatóság elnökét igyekszik meggyőzni a bizottság létrehozásáról.
Borítókép: Családtagok, barátok, politikusok gyülekeztek egy korábban elraboltnak hitt áldozat miatt, akit Gázában öltek meg (Fotó: AFP)