Nemzetbiztonsági memorandumot írt alá Joe Biden

Joe Biden elnök jóváhagyta azt az új nemzetbiztonsági memorandumot, amely útmutatásként szolgálhat a hivatalba lépő Trump-kormányzat számára a Kína, Irán, Észak-Korea és Oroszország közötti növekvő együttműködés ellensúlyozására – közölte szerdán a Fehér Ház. A titkos nemzetbiztonsági memorandumot nem hozzák nyilvánosságra, de tisztviselők nyilatkoztak a tartalmáról.

2024. 12. 11. 14:18
Biden Speaks On His Economic Accomplishments
President Biden speaks at the Brookings Institution, highlighting his economic policies in Washington, D.C., on December 10, 2024. Biden dares Trump and Republicans to cut the programs he says make the economy successful. (Photo by Andrew Leyden/NurPhoto) (Photo by Andrew Leyden / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Biden-kormányzat tisztviselői idén nyáron kezdték meg az iránymutatás kidolgozását. Két magas rangú kormányzati tisztviselő szerint olyan dokumentumnak szánták, amely segíthet a következő kormányzatnak már az első naptól kezdve kialakítani a megközelítését annak, hogyan tud fellépni az Egyesült Államok legjelentősebb ellenfelei és versenytársai között egyre szorosabbá váló kapcsolatokkal szemben. A titkos nemzetbiztonsági memorandumnak ugyanakkor csak néhány részlete ismert.

This picture taken on June 19, 2024 and released on June 20, 2024 from North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) via KNS shows North Korea's leader Kim Jong Un (front R) and Russia's President Vladimir Putin (front L) speaking after watching the welcome performance at the Pyongyang Gymnasium in Pyongyang. (Photo by KCNA VIA KNS / AFP) / South Korea OUT / ---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTSTHIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE AND CONTENT OF THIS IMAGE. / A nemzetbiztonsági memorandumban kitérnek Oroszország és Észak-Korea egyre szorosabbá váló kapcsolatára is
A nemzetbiztonsági memorandumban kitérnek Oroszország és Észak-Korea egyre szorosabbá váló kapcsolatára is. Fotó: AFP

A kormányzati tisztviselők, akik névtelenséget kérve nyilatkoztak az AP hírügynökségnek, elmondták, hogy 

a titkos memorandumot nem hozzák nyilvánosságra, mert egyes megállapításai érzékenyek.

A dokumentum négy átfogó ajánlást tartalmaz: 

  • az amerikai kormányzati ügynökségek közötti együttműködésének javítása, 
  • a négy ellenfélről szóló információk szövetségesekkel való megosztásának felgyorsítása, 
  • a szankciók és más gazdasági eszközök amerikai kormányzat általi használatának a maximális hatékonyság érdekében történő kalibrálása, 
  • az ellenfeleket érintő egyidejű válságok kezelésére való felkészülés megerősítése.

Az Egyesült Államok évek óta aggódik a négy ország közötti együttműködés miatt. Az országok közötti koordináció pedig az orosz–ukrán háború kitörése után felgyorsult. 

A tisztviselők emlékeztettek, hogy Oroszország Irántól kapott drónokat és rakétákat, Észak-Koreától az oroszok tüzérséget, rakétákat és több ezer katonát is kaptak. 

Kína eközben kettős felhasználású alkatrészekkel támogatta Oroszországot, amelyek segítenek fenntartani katonai ipari bázisát.

Cserébe Oroszország vadászgépeket küldött Iránnak, és segítette Teheránt abban, hogy megerősítse rakétavédelmi és űrtechnológiáját. Észak-Korea pedig Oroszországtól kapta a szükséges üzemanyagot és finanszírozást, hogy segítsen kiépíteni gyártási és katonai képességeit. 

A tisztviselők megjegyezték, hogy Oroszország „de facto elfogadta Észak-Koreát, mint atomfegyverrel rendelkező államot”.

Kína eközben hasznot húz az orosz know-how-ból, a két ország együtt dolgozik katonai-technikai együttműködésük elmélyítésén. A két nemzet közös járőrözést is folytat az Északi-sarkvidéken.

Az AP hírügynökség azt is megjegyzi, hogy Biden és a megválasztott elnök, Donald Trump világnézete merőben eltérő, de mind a hivatalba lépő, mind a távozó kormányzat tisztviselői elmondták, hogy az átmenet során igyekeztek egyeztetni nemzetbiztonsági kérdésekben.

Borítókép: Joe Biden amerikai elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.