„Az otthon még mindig a legveszélyesebb hely a nők számára” – erre a megállapításra jutott az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatala (UNODC) Bécsben és a New York-i székhelyű UN Women szervezet – hívta fel rá a figyelmet a Le Figaro francia lap. A szervezetek által készített jelentések a nők elleni erőszak terjedését vizsgálták.
2023-ban világszerte legalább 85 ezer nőt és lányt öltek meg szándékosan, hatvan százalékukat „házastársuk vagy más családtagjuk”.
Ez naponta 140, vagyis minden tíz percben egy.
Az ENSZ szerint ez egy riasztó szint a gyilkosságok tekintetében, amely azonban elkerülhető lenne.
A szervezet szerint a jelenség „határokon átívelő, minden társadalmi kategóriát és korcsoportot érintő”. A Karib-térség, Közép-Amerika és Afrika a leginkább érintett régiók, megelőzve Ázsiát.
Európában a nőgyilkosságok 64 százalékát a párkapcsolati partnerek követik el.
Bár Európában a legalacsonyabb a nőgyilkosságok száma, a UN Women jelentése szerint Nyugat-Európában 2010 és 2023 között 12 százalékkal nőtt az intim partnerek vagy családtagok által elkövetett gyilkosságok aránya.
Az Eurostat november 25-én közzétett legfrissebb tanulmánya szerint 2021-ben az Európai Unióban (EU) a nők 18 százaléka tapasztalt fizikai vagy szexuális erőszakot partnere részéről.
Ha a lelki erőszakot is figyelembe vesszük, a nők 32 százalékának van vagy volt erőszakos partnere élete során.
Az egyes országokban, köztük Franciaországban rendelkezésre álló adatok szerint sok áldozat a halálát megelőzően fizikai, szexuális vagy pszichológiai erőszakról számolt be. Ez arra utal, hogy sok gyilkosság elkerülhető lenne – mutat rá a tanulmány, például bírósági végzésekkel.
Azokban a régiókban, ahol tendenciát lehet megállapítani, a nőgyilkosságok aránya 2010 óta stagnál vagy csak kismértékben csökken. Ez azt mutatja, hogy az erőszaknak ez a formája a gyakorlatban és a normákban gyökerezik, és nehéz felszámolni – jegyzi meg az UNODC, amely 107 ország adatait elemezte.
Ezrek tüntettek a nők elleni erőszak felszámolásáért
A héten több ezren vonultak fel Franciaországban és Olaszországban is a nők elleni erőszak ellen tiltakozva.
A tüntetők a nők elleni erőszak minden formája ellen tiltakoztak – legyen az szexuális, fizikai, pszichológiai vagy gazdasági erőszak.
Rómában aktivisták részben meztelenül, csuklyás ballonkabátba burkolózva demonstráltak, hogy megismételjék Ahoo Daryaei iráni diáklány gesztusát, aki egy teheráni egyetem előtt vetkőzött le, hogy tiltakozzon az ország rezsimje ellen.
Franciaországban több tucatnyi városban, például Párizsban, Marseille-ben és Lille-ben terveztek tüntetéseket.
Borítókép: